شناسه خبر : 23195

حساسیت امنیتی به کسپرسکی تشدید شد

حساسیت امنیتی به کسپرسکی تشدید شد

دولت بایدن تحقیقات امنیتی درباره شرکت نرم افزار آنتی ویروس "کسپرسکی لَب" را از اوایل امسال و در پی نگرانیهای فزاینده از حملات سایبری روسیه تشدید کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایسنا، موضوع مورد بحث این است که همزمان با تشدید تنش ها میان مسکو و غرب، کرملین می تواند از این نرم افزار آنتی ویروس برای دسترسی به سیستم های رایانه ای و سرقت اطلاعات مهم از رایانه های آمریکایی یا دستکاری آنها استفاده کند.

سه منبع آگاه به رویترز گفتند: دسترسی به شبکه‌های پیمانکاران فدرال و گردانندگان زیرساخت های حیاتی آمریکا مانند شبکه‌های برق به عنوان یک نگرانی ویژه مطرح بودند.

رگولاتورهای آمریکایی استفاده دولت فدرال از نرم افزار کسپرسکی را ممنوع کرده‌اند و ممکن است نهایتا این شرکت را وادار کنند تدابیری را در پیش بگیرد تا ریسک مربوط به محصولاتش را کاهش دهد یا استفاده از نرم افزار کسپرسکی را به کلی برای شهروندان آمریکایی ممنوع کنند.

این تحقیقات که پیش از این گزارش نشده بود، نشان می دهد دولت آمریکا برای حمایت از شهروندان و شرکتهای آمریکایی در برابر حملات سایبری روسیه، در جست و جوی راه‌هایی برای ضربه زدن به روسیه است.

دستیار نماینده تجاری سابق آمریکا در این باره گفت: با توجه به این که یک بازار آزاد هستیم، اختیارات تنها ابزاری هستند که ما برای مقابله با تهدید مربوط به کسپرسکی داریم. قدرت های رگولاتوری دیگر اجازه نمی دهند دولت مانع استفاده بخش خصوصی از نرم افزار ساخت یک شرکت روسی شود.

تحقیقات مذکور با استفاده از اختیارات جدید گسترده‌ای که در زمان دولت ترامپ داده شدند و به وزارت بازرگانی اجازه دادند مبادلات میان شرکت های آمریکایی و شرکت های اینترنتی، مخابراتی و فناوری کشورهای متخاصم شامل روسیه و چین را ممنوع کند، انجام می شود.

وزارت بازرگانی می تواند از اختیاراتش برای ممنوع کردن خرید نرم افزار کسپرسکی برای شهروندان آمریکایی یا ممنوع کردن دانلود آپدیتهای آن از طریق مقررات در رجیستر فدرال، استفاده کند.

این ابزارها تا حدود زیادی استفاده نشدند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، از آنها برای ممنوعیت استفاده آمریکایی‌ها از پلتفرم های شبکه اجتماعی چینی تیک تاک و وی چت استفاده کرد اما دادگاه‌های فدرال اجرای این اقدامات را متوقف کردند.

یک مقام ارشد وزارت دادگستری آمریکا سال گذشته گفت: این سازمان در حال بررسی ده‌ها شرکت روسی از جمله ارتباط بین یک شرکت خاص و سرویس های اطلاعاتی روسیه است تا تهدید آنها برای زنجیره تامین آمریکا را ارزیابی کند.

معلوم نیست آیا شرکت تحت بررسی کسپرسکی است یا خیر. طبق اطلاعات گارتنر، درآمد سال ۲۰۲۰ کسپرسکی در آمریکا، ۹۵.۳ میلیون دلار برآورد شد که حدود ۱۵ درصد از کل درآمد این شرکت در آن سال بود.

مقامات آلمانی در مارس هشدار دادند شرکت هایی که پایگاه اصلی آنها در مسکو است، ممکن است در حملات سایبری مشارکت کنند یا عوامل دولت روسیه پنهانی از فناوری آنها بدون اطلاعشان برای انجام حملات سایبری استفاده کنند.

کسپرسکی در بیانیه‌ای اعلام کرد یک شرکت خصوصی است که ارتباطی با دولت روسیه ندارد و هشدار آلمان با انگیزه‌های سیاسی صورت گرفته است.

رویترز گزارش کرد دولت آمریکا یک روز پس از حمله روسیه به اوکراین، پنهانی به بعضی از شرکت های آمریکایی درباره استفاده از نرم افزار کسپرسکی هشدار داد.

بر اساس گزارش رویترز، وال استریت ژورنال ماه گذشته گزارش کرد کاخ سفید از وزارت خزانه داری خواسته است تحریمهایی علیه این شرکت آماده کند اما بعضی از مقامات به دلیل نگرانی از ریسک حملات سایبری روسیه، مخالفت کرده‌اند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای