شناسه خبر : 23060

موجودی دام سبک به ۶ میلیون راس می رسد

موجودی دام سبک به ۶ میلیون راس می رسد

رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: طبق روال همه ساله در ۶ ماه نخست سال با ازدیاد عرضه در برابر کاهش تقاضا به واسطه زایش های پاییز و زمستان روبه‌رو هستیم.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، منصور پوریان گفت: با وجود فراوانی عرضه دام در میادین، قیمت در بخش سبک و سنگین برای دامدار پایین است که انتظار می‌رود تمهیداتی برای مازاد دام در دستور کار قرار گیرد.

به گفته او، طبق روال همه ساله در ۶ ماه نخست سال با ازدیاد عرضه در برابر کاهش تقاضا به واسطه زایش‌های پاییز و زمستان روبه رو هستیم که همین امر منجر به رکود بازار گوشت شده است.

 پوریان می‌گوید: بنابر آمار اعلامی استان‌ها میزان موجودی دام سبک کشور ۶ میلیون راس است که در شرایط کنونی برای ۲ میلیون راس باید تمهیداتی مبنی بر خرید حمایتی و صادرات به کار گرفته شود، چرا که به سبب شرایط اقلیمی با خشکسالی فراگیر و کم آبی روبه رو هستیم.

رئیس شورای تامین کنندگان دام گفت: متوسط قیمت کنونی دام در سطح کشور ۶۵ هزار تومان است که حداکثر هر کیلو گوشت با نرخ ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان باید به دست مصرف کننده برسد و عرضه با نرخ‌های بالاتر قابل قبول نیست.

هم اکنون قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، گوشت گوساله ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، سردست‌گوسفندی ۱۹۰ تا ۲۱۰ هزار تومان، سردست گوساله ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان و گوشت مخلوط ۱۸۰ هزار تومان است.

بسیاری از دست اندرکاران صنعت دام و گوشت بر این باورند که مدیریت ناصحیح و کمبود نظارت منجر به اختلاف چشمگیر قیمت دام و گوشت در سطح بازار شده، چرا که گوشت زیادی در سطح بازار وجود دارد که برای این حجم باید تمهیداتی به کار گرفته شود و از طرفی اخذ عوارض صادرات دام به تولید در شرایط بحرانی کمک می‌کند.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای