شناسه خبر : 36920

واگذاری ۲۴ هزار قطعه زمین به خانوار‌های دارای سه فرزند

واگذاری ۲۴ هزار قطعه زمین به خانوار‌های دارای سه فرزند

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تاکنون به ۲۴ هزار خانوار دارای سه فرزند و بیشتر زمین رایگان واگذار شده و تا پاییز یک مرحله واگذاری دیگر هم خواهیم داشت.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به واگذاری زمین برای خانوار‌های دارای سه فرزند گفت: وزارت راه و شهرسازی در قالب قانون جوانی جمعیت مکلف به تامین زمین برای خانوار‌های دارای سه فرزند شده است که تا کنون برای ۲۴ هزار خانوار دارای سه فرزند و بیشتر تامین زمین انجام شده و تا پائیز هم مرحله دیگری از واگذاری زمین به این خانوار‌ها انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در نشست خبری افزود: بالغ بر چهار میلیون خانوار برای واحد‌های نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که بررسی‌ها نشان می‌دهد این افراد فاقد مسکن و متاهل هستند. این در واقع همان انباشت تقاضایی است که به دولت سیزدهم رسیده و ما مکلف هستیم تامین مسکن آن‌ها را انجام دهیم.

مالکی درباره آخرین وضعیت تامین زمین گفت: تاکنون بالغ بر ۳۴ هزار هکتار از اراضی دولتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است. علاوه بر این ۵۳۰۰ هکتار اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها شناسایی شده است. همچنین ۲۰۰۰ هکتار از زمین‌های در اختیار بخش خصوصی به این طرح اختصاص می‌یابد. علاوه بر موارد، ۲۴ هزار هکتار در مراحل الحاق به سر می‌برد. ۵۰ نقطه را در کشور برای شهرک سازی شناسایی کردیم که تا کنون ۲۷ مورد آن در کارگروه‌های کارشناسی به مراحل بررسی رسیده و پروانه ۹ شهرک صادر شده است.

مالکی درباره نحوه همکاری دستگاه‌های دولتی در تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن گفت: طبق قانون دستگاه‌ها دو ماه فرصت دارند اراضی مازاد خود را در اختیار سازمان ملی زمین و مسکن قرار دهند در غیر این صورت سند به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش‌هایی از کشور مثل استان‌های گیلان و مازندران با اراضی جنگلی، کشاورزی و منابع طبیعی مواجهیم که امکان اجرای طرح‌های مسکونی در آن وجود ندارد. در استان‌های غربی نیز بعضا به علت کوهستانی بودن با مشکل روبرو هستیم که در مواردی مجبور به بریدن کوه شده‌ایم که هزینه زیادی را تحمیل می‌کند.

وی یکی از طرح‌های جدید را تامین مسکن کارگران صنایع دانست و گفت: طرح موسوم به صنعت شهر‌ها از طرح‌های جدید و موفقی است که توسط دولت آغاز شده است. براساس این طرح در نزدیکی شهر‌های بزرگ و شهر‌های صنعتی، مسکن ساخته می‌شود تا کارگران از آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به تقاضای بالا برای طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران هم گفت: در شرق استان تهران مشکلاتی در تامین زمین وجود دارد. در غرب هم چندان جای توسعه نداریم. برای شرق تهران شهر جدید ایوانکی در نظر گرفته شده و غرب هم به صورت تراکم حداکثر پنج طبقه اقدام خواهیم کرد.

مدیرعامل معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: حدود ۱۰۰۰ هکتار از اراضی دانشگاه‌ها را شناسایی کرده‌ایم، ولی نتوانستیم آن‌ها را در اختیار بگیریم. در مواردی حتی اخذ سند نیز کرده ایم، اما اجازه ورود به ما نمی‌دهند. در نهایت قرار شد این اراضی به تامین مسکن کارکنان و هیات علمی دانشگاه‌ها اختصاص یابد که تفاهم‌نامه‌های خوبی هم منعقد شد.

مالکی، تعهد سازمان ملی زمین و مسکن را تامین زمین برای ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در دو سال دانست و گفت: تاکنون برای ۵۷۰ هزار نفر تامین زمین شده و در واقع به بخش قابل توجهی از تعهد خود عمل کرده‌ایم.

ارسال نظر