شناسه خبر : 24723

موضوع پلکانی بیمه شدن داروها منوط به موضوع ساماندهی ارز است

موضوع پلکانی بیمه شدن داروها منوط به موضوع ساماندهی ارز است

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت گفت: برنامه دولت این است که اکثر داروها را تحت پوشش بیمه ببرد، ولی این برای همه‌ داروها یکسان نخواهد بود و به طور مثال یک دارو ممکن است ۷۰ درصد و دارویی دیگر ۵۰ درصد تحت پوشش برود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد مهدی ناصحی درباره موضوعات اخیر مطرح شده درباره پلکانی بیمه شدن برخی داروها به دنبال ساماندهی ارز دارو گفت: میزان برقراری پوشش بیمه‌ای بسته به نوع نیاز مردم تعیین خواهد شد و تصمیم آن توسط سازمان غذا و دارو و سایر مراجع قانونی گرفته خواهد شد.

وی گفت: موضوع پلکانی بیمه شدن داروها منوط به موضوع ساماندهی ارز است که پس از آن تصمیم‌ نهایی اتخاذ می‌شود.

او درباره نقش و درخواست بیمه‌ها برای ساماندهی ارز دارو، تصریح کرد: بیمه به عنوان مرجع تأمین مالی مردم، هدف گذاری بهتری دارد تا پول به طور دقیق به نقطه هدف برسد.

ناصحی گفت: ممکن است سایر نهادها یا جایگاه‌ها مبلغ را برای هزینه‌های دیگر مانند زیر ساخت استفاده کنند، اما هزینه بیمه تنها برای بخش بیمه می‌رود.

وی افزود: کارشناسان بخش سلامت، دولت و مجلس اعلام می‌کنند که باید پول به بیمه پرداخت شود تا بیمه اقدامات بعدی را انجام دهد.

ناصحی گفت: اقدامی که ما باید انجام دهیم اقدامی زیرساختی و الکترونیک است. محاسبه قیمت دارو نیز توسط سازمان غذا و دارو صورت گرفته و در سامانه‌ها اعمال می‌شود. با اعمال این موضوع وقتی فردی به داروخانه می‌رود تا دارو دریافت کند فقط سهم و درصد خود را پرداخت می‌کند که البته قرار است این سهم زیاد نشود. بیمه هم قرار است سهم دولت و یارانه‌ دارو (که اکنون سمت شرکت‌های تولیدی و وارداتی می‌رود) را پرداخت کند. در واقع دیگر دارو با قیمت معمول بازار خریداری می‌شود و بیمه مابه‌التفاوت ارز را روی دارو اعمال می‌کند و به داروخانه پرداخت می‌کند.

او تأکید کرد: قدرت اعمال این موضوع باید برای همه‌ بیمه‌ها فراهم شود و مشکلات زیر ساختی و قطعی سامانه‌ها باید به کمترین حد ممکن برسد. نکته بسیار مهم دیگر این است که منابع باید به شکل کامل به بیمه اختصاص یابد؛ زیرا اگر این پول به بیمه اختصاص نیابد، هزینه‌ها سنگین خواهد بود و امور جاری بیمه‌ها هم دچار مشکل می‌شود. تصور و پیش‌بینی اولیه‌ ما از هزینه‌ بیمه سلامت برای ساماندهی ارز دارو حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان ( ۳۲ هزار میلیارد تومان برای دارو و ۱۱ هزار میلیارد تومان برای تجهیزات) است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: در مورد اجرایی شدن ساماندهی ارز دارو سیاست‌گذاران کشور باید موانع و محدودیت‌ها را دیده و برطرف کنند و بعد در مورد زمان اجرای آن تصمیم گیری کنند. ما نیز در حال تجهیز و بروز رسانی سامانه‌ها و اقدامات خود در وزارت بهداشت هستیم.

وی درباره احتمال افزایش قیمت دارو در سال 1401 به دنبال اعلام سازمان غذا و دارو و چگونگی پوشش بیمه‌ای آن، گفت: مقرر شد در صورت افزایش قیمت دارو، اعتبار در اختیار بیمه قرار گیرد تا سهم پرداختی بیمه‌ها افزایش یابد. قانون تاکید کرده است که پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد و ما آماده افزایش سهم بیمه‌ها هستیم.

 ناصحی درباره افزایش سهم بیمه در زمینه پوشش داروهای OTC نیز تصریح کرد: OTCها داروهایی هستند که مردم می‌توانند بدون نسخه دریافت کنند. عمده این داروها هم اکنون درحال دریافت ارز نیمایی هستند و نباید بعد از ساماندهی ارز دارو، برای این داروها اتفاق خاصی بیفتد؛ با این وجود پیشنهادهایی دادیم که هر زمان قرار باشد طرح ساماندهی ارز دارو اجرایی شود ما بتوانیم با سقف مشخص ماهانه با حداقل قیمت این داروها را برای مردم تأمین کنیم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای