شناسه خبر : 16943

آسیب‌های احتمالی کرونا به شبکیه چشم را بشناسید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛   محققان برزیلی دریافته اند که ذرات ویروسی COVID-۱۹ ممکن است به لایه‌های مختلف شبکیه چشم انسان برسد و همچنین ممکن است با علائم بالینی چشمی این عفونت مرتبط باشد.

به گزارش العربیه،کارلا آراجو سیلوا از موسسه ملی مطالعات سفید در ریودوژانیرو برزیل، توضیح داد که چشم یکی از فوت شدگان مبتلا به این ویروس ناهنجاری‌های مرتبط با عفونت کرونا را نشان می‌دهد.

وی همچنین افزود که پس از عفونت اولیه سیستم تنفسی، ویروس می‌تواند در سراسر بدن پخش شود و به بافت‌ها و اندام‌های مختلف برسد.

ناهنجاری‌های شبکیه

بر اساس آنچه که توسط شبکه علمی "JAMA" منتشر شده است، این مطالعه نشان داد که ناهنجاری‌هایی که در شبکیه چشک رخ داده ممکن است مربوط به عفونت کرونا باشد.

با این حال، محققان گفتند معلوم نیست که آیا این تغییرات می‌تواند تغییرات ثانویه وجود ویروس در شبکیه باشد یا تغییراتی در ایمنی میکرو عروقی وایمنی ثانویه است که با عفونت همزمان شده است.

گفته می‌شود که این مطالعه بر روی سه بیمار (دو مرد و یک زن) که بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند، انجام شده است.

همه این بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بوده اند؛ به گونه‌ای که تنفس مصنوعی دریافت می‌کردند، درگیری شدید ریوی داشتند و سن آن‌ها از ۶۹ تا ۷۸ سال متغیر بود.

برای تشخیص وجود ویروس در شبکیه، این تیم تحقیقاتی، واکنش زنجیره‌ای معکوس پلیمراز (real-time reverse polymerase chain reaction and immunological methods) را روی بیماران انجام داد.

همچنین، این مطالعه نشان داد که در سه نفر، پروتئین‌های Covid-۱۹ S و N با میکروسکوپ ایمونوفلورسانس در داخل سلول‌های اندوتلیال در سلول لایه‌های هسته‌ای داخلی و خارجی مشاهده شدند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای