شناسه خبر : 9354

در ۹ ماهه امسال؛

سخنگوی گمرک گفت: ارزش تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه امسال به ۶۳ میلیارد و ۷۳۶ میلیون دلار رسید.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایبنا، سید روح‌الله لطیفی با اعلام این خبر افزود: سهم صادرات غیرنفتی بیش از ۳۱ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار و واردات نیز ۳۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار بوده است.

وی همچنین درخصوص آمار صادرات کشور در ۹ ماهه سال ۹۸ گفت: در این مدت میزان صادرات قطعی کالاهای غیرنفتی کشور به استثنای نفت خام، کوره و نفت سفید و همچنین بدون صادرات از محل تجارت چمدان، بیش از ۱۰۳ میلیون و ۵۸۷ هزار تن به ارزش ۳۱ میلیارد و ۹۰۲ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از حیث وزنی هیجده و نیم درصد رشد داشته است.

لطیفی اضافه کرد: پنج کشور مقصد صادرات کشور طی ۹ ماهه سال‌جاری به ترتیب عبارت بودند از: چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان که حجم صادرات قطعی به کشور چین در ۹ ماهه اخیر ۲۴ و ۸۷ صدم درصد از نظر وزنی و ۱۱ و یک صدم درصد از حیث ارزش، نسبت به کل صادرات کشور را داشته است.

وی همچنین گفت: میزان صادرات به ترکیه با ارزش ۳ میلیارد و ۳۴۵ میلیون دلار و به وزن ۱۳ میلیون و ۸۲۶ هزار تن، ۱۲ و ۴۱ صدم درصد صادرات کشور را به خود اختصاص داده است.

لطیفی افزود: میزان صادرات کالاهای غیرنفتی به امارات متحده عربی ۱۰ و ۴۸ صدم درصد و به افغانستان ۵ و ۴۸ صدم درصد طی ۹ ماهه سال ۹۸ بوده است.

وی در خصوص آمار واردات کشور نیز گفت: بیشترین کشورهای طرف معامله واردات کشور در ۹ ماهه سال ۹۸، چین، امارات متحده عربی، ترکیه، هند و آلمان بوده‌اند.

سخنگوی گمرک افزود: واردات کالا به کشور در مدت مذکور از لحاظ وزنی ۲۴ میلیون و ۹۷۹ هزار تن و از لحاظ ارزش ۳۱ میلیارد و ۸۳۶ میلیون دلار بوده که سهم کالاهای اساسی بیش از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از کل واردات بوده است.

لطیفی گفت: کالاهای اساسی وارداتی در این مدت به ترتیب شامل: ذرت، برنج، دانه‌های روغنی، روغن‌های خوراکی، دارو، جو، گوشت قرمز، کنجاله سویا، قند و شکر، کود و گوشت مرغ بوده که در مجموع در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته از حیث وزنی ۱۹ درصد و از حیث ارزش ۱۵ درصد افزایش داشته است به‌طوری که در مجموع آمار واردات از لحاظ وزنی در سال گذشته، ۱۳ میلیون ۹۲۲ هزار و ۶۷۵ تن به میزان ۱۶ میلیون و ۵۵۵ هزار و ۵۴۱ تن افزایش داشته است، ضمن آنکه از حیث ارزش نیز میزان ۶ میلیارد و ۹۱۳ میلیون و ۵۷۰ هزار و ۲۳۵ دلار واردات در سال ۹۷ به میزان ۷ میلیارد و ۹۴۶ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۳۰۵ دلار افزایش نشان می‌دهد.

وی افزود: در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ متوسط هر تن کالای وارداتی ۱۲۷۵ دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ و ۸۲ صدم درصد کاهش داشته است.

سخنگوی گمرک تأکید کرد: با شتاب گرفتن صادرات در آذر ماه تراز تجاری کشور در ۹ ماهه سال‌جاری مثبت ۶۶ میلیون دلار شد.

لطیفی در پایان در خصوص آمار تجاری کشور در آذر ماه گفت: میزان واردات در آذر ماه دو میلیون ۸۵۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۴۵۳ میلیون دلار و میزان صادرات نیز از لحاظ وزنی ۱۴ میلیون و ۶۳۹ هزار تن به ارزش ۴ میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار بوده است که با توجه به آمار فوق، تراز تجاری کشور در ماه آذر به مثبت یک میلیارد و ۴۰۸ میلیون دلار رسیده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای