شناسه خبر : 18860

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که ذائقه‌ مردم برای سرمایه‌گذاری متفاوت است،باید ابزارهای متنوع و پوشش ریسک که بتواند از سرمایه سرمایه‌گذاران در تغییرات و نوسانات شدید محافظت کند، در بورس فراهم شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «محمدرضا پورابراهیمی» در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی و پس از گزارش وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره وضعیت بورس با بیان اینکه وضعیت نظارتی هیچ تناسبی با وضعیت کنونی بازار سرمایه کشور ندارد، گفت: هر تغییری در حوزه تصمیم‌گیری در بخش وزارت و یا مجموعه‌های دیگر بر این وضعیت نظارتی اثرگذار است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر حوزه نظارتی بر وضعیت بازار سرمایه هیچ تغییری نکند، نباید انتظار داشت اتفاقاتی که به عنوان تخلفات و اشکالات در حوزه بازار رخ می‌دهد دیگر تکرار نشود بنابراین نخستین مولفه در تصمیمات بازار سرمایه ایجاد یک ساختار دقیق و متناسب با شرایط بومی در کشور است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس ادامه داد: زمانی در کشور تعداد فعالان بورس بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر نبودند اما این تعداد به دو میلیون نفر رسید و امروز بخش عمده‌ای از جمعیت کشور به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در حوزه بازار سرمایه حضور دارند.

وی با تاکید بر لزوم تغییر ساختار نظارت اظهار کرد: امروز وضعیت بازار سرمایه از طریق فضای مجازی و شبکه‌های مجازی مدیریت می‌شود، دست‌کاری در قیمت که یکی از موضوعات مهمی است که باید از طریق بازار بورس جلوی آن گرفته شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز شبکه‌های مجازی و صفحات شخصی در تصمیم‌گیری‌های مردم تأثیرگذار هستند، حوزه نظارتی در این میان در کجا قرار گرفته است؟ بنابراین ساماندهی شبکه‌های مجازی و تغییر مدیریت نظارت بر بازار سرمایه جزو اولویت‌های اصلی دولت و وزارت اقتصاد و سازمان بورس باید باشد.

پورابراهیمی شفافیت در ارکان بازار سرمایه را یکی از موضوعات مهم در ساماندهی بازار بورس عنوان کرد و گفت: اکنون در بازار سرمایه نیازمند شفاف‌سازی در مجموعه ارکان بازار نیز هستیم، از خود سازمان گرفته تا مجموعه نهادهای ذیل این سازمان. موضوع درهای گردان یکی از واقعیت‌های نگران‌کننده بورس است.

وی با بیان اینکه ابزارهای پوشش ریسک باید برای مردم فراهم شود، گفت: امروز ذائقه‌های مردم در خصوص سرمایه‌گذاری متفاوت است و ابزارهای متنوع و پوشش ریسک که بتواند ریسک سرمایه‌گذاران را در تغییرات و نوسانات شدید محافظت کند همانند مدل‌های بیمه‌ای باید مدنظر قرار گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس خطاب به وزیر اموراقتصاد و دارایی اظهار کرد: گزارشی از مصوبات شورای عالی بورس در خصوص حمایت از بازار که در طول ماه‌های اخیر با اصرار مجلس و تصمیمات ارکان نظام انجام شده به مجلس ارائه شود،و مشخص شود آن چیزی که قرار بود در بازار تثبیت و یا بازار توسعه انجام شود چه سرانجامی پیدا کرده است.

پورابراهیمی با بیان اینکه قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و فساد در کشور شده است، یادآورشد: بخشی از سرریز این رانت و فساد در بازار سرمایه خود را نشان می‌دهد. در بسیاری از حوزه‌ها این شرایط و تصمیمات ذینفعان که مردم هستند را تحت تأثیر قرار داده است.

 وی ادامه داد: امروز هر تصمیمی که برای بازار سرمایه گرفته می‌شود انتفاع آن به محروم‌ترین قشر جامعه خواهد رسید زیرا میلیون‌ها نفر ذی‌نفع در بازار سرمایه وجود دارند و باید برای آنها تصمیم بگیریم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اگر مفروضات بودجه ای که دولت ارائه می دهد،‌بودجه باعث شود شرکت‌ها در بازار بورس دچار ضرر و زیان شوند در حقیقت این ضررها متوجه مردم خواهد شد حتی در همان روزهایی که سهام عدالتی وجود نداشت و میلیون‌ها نفر سهام نداشتند معتقد بودیم شرکت‌های بزرگ وابسته به نهادهای تأمین اجتماعی آنها نیز ذی‌نفع‌های میلیونی دارند و امروز این ذی‌نفعان به صورت مستقیم در بازار سرمایه حضور دارند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در خصوص عرضه سنگین اوراق بدهی دولت گفت: عرضه سنگین اوراق بدهی دولت اثر منفی در بازار سرمایه دارد، نرخ بین بانکی و تأمین مالی، افزایش پیدا کرده و حتماً وزارت اقتصاد باید روی این موضوع نظارت دقیق داشته باشد و خروجی تصمیمات در این حوزه باید به مدیریت نرخ تأمین مالی در اقتصاد کشور منتهی شود در صورت افزایش نرخ تأمین مالی بر روی بازار سرمایه اثر خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: حوزه تعهدات در بازار بورس در روند تسریع افزایش سرمایه‌ها باید انجام شود و سود شرکت‌ها به مردم پرداخت شود، متأسفانه اکنون با تأخیر این سود به مردم پرداخت می‌شود. با همکاری دولت و مجلس این مسیر را پیگیری خواهیم کرد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای