شناسه خبر : 18142

رئیس هیئت امنای ستاد دیه کشور: مقام معظم رهبری سه میلیارد و ۶۳ میلیون تومان در سه دهه اخیر به ستاد دیه کشور و برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کمک کرده اند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ سید اسدالله جولایی در ادامه نشست خبری با اشاره به نقش ستاد دیه در تصویب قانون بیمه اجباری شخص ثالث افزود: ۳۱ اردیبهشت سال ۸۷ این موضوع در صحن مجلس مطرح شد و با رأی خوبی به عنوان قانون آزمایشی برای پنج سال با پیگیری مجدانه ستاد دیه کشور به تصویب مجلس رسید.
وی گفت: پس از تصویب این قانون شاهد سیر نزولی ورود راننده‌ها به زندان‌ها بودیم. بعد از ۱۸ سال فعالیت ستاد دیه، ۲۰ اردیبهشت ۹۵ در مجلس شورای اسلامی این قانون دائمی شد.
جولایی افزود: اکنون حداکثر ۱۰۰ راننده بدهکار دیه در زندان‌ها هستند که این مهم یکی از دستاورد‌های ستاد دیه است.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور ادامه داد: کار بزرگ دیگری که ستاد دیه انجام داد، پیگیری تصویب قانون رفع جنبه کیفری از صداق بالای ۱۱۰ سکه بود. از طرفی قانون جدید چک نیز اصلاح شد. ستاد دیه کشور در این زمینه‌ها پیگیری و تلاش کرد.
جولایی با اشاره به حمایت‌های مقام معظم رهبری از ستاد دیه کشور گفت: در گلریزان ۱۴۰۰ مقام معظم رهبری ۵۰۰ میلیون تومان کمک کردند و پس از ایشان روسای قوا نیز کمک کردند.

کمک بیش از سه میلیارد تومانی مقام معظم رهبری به ستاد دیه

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری سه میلیارد و ۶۳ میلیون تومان در سه دهه اخیر به ستاد دیه کشور کمک کردند و در جریان سفر‌هایی به کرمانشاه و خراسان جنوبی نیز کمک‌هایی داشتند.
جولایی درباره گذشت طلبکاران گفت: به طور میانگین در سال، حدود ۵۰ درصد طلبکاران گذشت می‌کنند که این میزان در سال جاری حدود ۷۰ درصد بوده است.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با اشاره به طرح نذر آزادی در سالروز شهادت شهید سلیمانی افزود: ۷۰۷ زندانی جرایم غیرعمد در قالب طرح نذر در سال روز شهادت سردار سلیمانی آزادی شدند.
وی خاطرنشان کرد: ستاد دیه کشور توانسته است مشکل زندانیان تا حداقل ۱۵۰ میلیون تومان را حل کند همچنین تلاش‌هایی برای اخذ رضایت شاکیان با مبالغ بدهی‌های میلیاردی را نیز انجام میدهد تا شاکی با گذشت از قسمتی از طلب خود باعث آزادی زندانی شود.
جولایی با اشاره به کاهش ورودی زندان‌ها و افزایش آزادی زندانیان گفت: اخیرا ۷۲ زندانی به همت اعضای هیات، ولی الله شهر تبریز آزاد شدند، ۹۰ زندانی غیرعمد با تلاش هیات حسینی تبریز، ۶۵ زندانی با تلاش هیات انصارالحسین شهر رشت آزاد شده اند.

وجود بیش از ۱۰ هزار زندانی جرایم غیرعمد در زندان‌ها

جولایی تصریح کرد: ۱۰ هزار و ۶۸۹ زندانی غیرعمد در کشور داریم که از این تعداد ۴ هزار و و ۶۷۳ نفر مشمول کمک هستند و پرونده‌های آن‌ها در دست اقدام است و برای آزادی آن‌ها تلاش می‌شود.

تهران، اصفهان و فارس بالاترین زندانی جرایم غیرعمد را دارند

وی گفت: تهران با ۹۹۹ نفر، اصفهان با ۹۹۵ نفر و فارس با ۷۶۲ محبوس بیشترین زندانی غیرعمد را دارند و سیستان و بلوچستان و هرمزگان کمترین را دارند.
وی اضافه کرد: در نیمه نخست سال جاری تعداد ۳۶۸۹ نفر از زندانیان آزاد شدند که ۱۴۷ نفر از آن‌ها خانم بودند و بدهی این افراد ۲۳ هزار میلیارد ریال بوده است.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: در ۴۳۳ پرونده فقط با صلح و سازش و پرداخت رقمی اخذ رضایت شده و از زندان‌ها آزاد شدند یعنی ۳۸ درصد از سوی طلبکاران گذشت شده است.
وی با اشاره به عملکرد ۱۰ ساله ستاد دیه کشور گفت: از سال ۹۰ تا ۹۹، ۸۹ هزار و ۸۹۹ نفر که بدهی آن‌ها بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان بود و این مبلغ به پنج میلیارد و ۷۶۰ تومان با تلاش ستاد دیه کشور تقلیل پیدا کرد، آزاد شده‌اند.
جولایی اظهارداشت: از ابتدای سال تاکنون ۱۶۱ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان برای آزادی حدود چهار هزار نفر، فراهم شده است.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی در خصوص اقدامات موازی فردی برای آزادی زندانیان و راه‌اندازی ستادی با عنوان ستاد شهید لاجوردی گفت: این کار ایشان را رد می‌کنیم و دیگر او را به ستاد دیه کشور راه نمی‌دهیم؛ بساط کسی که خواست کار موازی و غیرخدایی انجام دهد، جمع شد.
وی ادامه داد: متاسفم که ایشان چندین جلسه با پسر خود به اینجا آمدند و در خصوص کار ما سئوال کردند و تحت عنوان کمک، سئوالاتی را مطرح کردند و سپس ستادی را راه انداختند که ما برخورد کردیم.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور خاطرنشان کرد: اصلا بدهی کم در ستاد دیه نداریم و هر بدهی کمی مربوط به جرایم عمدی است.
وی با اشاره به اقدامات محسن چاوشی و کمک‌های این هنرمند به ستاد دیه افزود: آقای چاوشی که هنرمند شناخته شده‌ای است، اکنون با ستاد دیه کشور همکاری خوبی دارد.
جولایی اظهارداشت: برخورد‌های زیادی با اشخاصی که بدون هماهنگی با ستاد دیه اقدام به جمع آوری وجوه می‌کنند، صورت گرفته است.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی در خصوص حسین هدایتی و کمک‌های وی گفت: در جلسه‌ای که در مشهد داشتیم، گفته شد تا این فرد راه داده نشود و در مشهد قصد داشت کنار ما بنشیند که ما جای خود را عوض کردیم تا با ما عکس نیندازد.
وی اضافه کرد: امیدوارم کسانی که می‌خواهند نامی کسب کنند، کاری را انجام دهند که تاکنون انجام نشده است و دخالت در کار ستاد دیه نکنند.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی در خصوص زندانیان مهریه گفت: تلاش ما بر این است که خانواده‌ها را آشتی دهیم تا موضوع به طلاق کشیده نشود و اگر به آشتی ختم نشود در زمینه کمک به زندانیان مهریه کار‌های لازم انجام می‌شود.
رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چند روز قبل رئیس سازمان زندان‌ها بر لزوم اصلاح اساسنامه ستاد دیه تاکید کرد، آیا اساسنامه ستاد دیه اصلاح خواهد شد یا نه افزود: در جلسات کارشناسی اصلاحات لازم که اساسنامه را تحکیم می‌کرد، انجام شده و ایشان مستحضر نبوده است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای