شناسه خبر : 17163

عبدلی گفت: مصرف مازوت در نیروگاه‌های محدوده تهران به صفر رسیده است و مخازن مازوت نیروگاه‌های پایتخت پلمب است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران ، علی‌اصغر عبدلی مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت برق حرارتی با اشاره به اینکه در محدوده کلانشهر تهران دو نیروگاه بخاری بعثت و منتظرقائم کرج قرار دارند، گفت: در نیروگاه بعثت از سال ۹۳ که شیر‌های سوخت مازوت آن‌ها پلمب شده است، تاکنون یک لیتر مازوت هم در این مجموعه مصرف نشده است.

او ادامه داد: در نیروگاه منتظرقائم نیز از سال ۹۴ تاکنون سوخت مازوت مصرف نشده است،  مازوت در نیروگاه‌ها منجر به عبور پارامتر‌های آلایندگی هوا و اکسید‌های گوگرد از میزان مجاز می‌شود که در حال حاضر برای حذف این آلاینده‌ها دو روش قبل از احتراق و بعد از احتراق برای حذف گوگرد از سوخت وجود دارد.

عبدلی تصریح کرد: پیش از این وزارت نیرو از طریق یک مشاور معتبر بین‌المللی و همچنین سازمان محیط زیست توسط کنسرسیوم دانشگاه‌های برتر کشور، دو مطالعه مستقل در خصوص امکان نصب تجهیزات حذف گوگرد در نیروگاه‌ها را انجام داده‌اند که نتیجه بررسی‌های صورت گرفته مشخص کرده است که از نظر فنی امکان نصب این تجهیزات در نیروگاه‌ها وجود ندارد و حذف گوگرد موجود در سوخت مازوت در مبدا تولید یعنی پالایشگاه‌های تولید سوخت استاندارد راهکار اصولی برای کاهش آلاینده‌ها است.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت برق حرارتی اضافه کرد: این تجهیزات از طرفی نیازمند مصرف آب بسیار بالایی است که در شرایط فعلی امکان تامین چنین حجمی از منابع آبی نیز وجود ندارد.

عبدلی در پایان بیان کرد: اگر تنها در سه پالایشگاه کشور تجهیزات حذف گوگرد از سوخت مازوت نصب شود، امکان تامین سوخت با کیفیت برای تمامی نیروگاه‌های کشور فراهم خواهد شد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای