شناسه خبر : 4719

هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ابطال کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایلنا، هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد الزام به ارائه کارت پایان خدمت در مدارک بیمه بیکاری را ابطال کرد.

دو نفر از متقاضیان بیمه بیکاری طی شکایتی از هیات عمومی دیوان عدالت اداری درخواست کرده‌اند تا بخشنامه شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابطال شود.

در بخشنامه مزبور با مدنظر قراردادن ماده ۱۰ قانون کار و ماده ۱ قانون بیمه بیکاری و قانون نظام وظیفه عمومی دریافت مقرری بیمه بیکاری را منوط به داشتن پایان خدمت نموده است.

یکی از دلایل شاکیان برای ابطال بخشنامه فوق این است که در ماده ۱۰ قانون نظام وظیفه الزام پایان خدمت برای دریافت مستمری است، نه مقرری. بنابراین تسری این ماده قانونی را به بیمه بیکاری درست ندانسته‌اند.

دلیل دیگر ارائه شده برای ابطال بخشنامه مزبور عدم صلاحیت مرجع صدور بخشنامه است که اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری صلاحیت وضع قوانین و مقررات را ندارد.

در نهایت هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ پس از رسیدگی به پرونده شماره ۱۷۲۶/۹۶ رای وحدت رویه شماره ۱۹۳۲ را به شرح زیر صادر نموده و ضمن وارد دانستن شکایت بخشنامه  شماره ۲۳۱۷۷۷ مورخه ۱/۱۲/۱۳۹۴ اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ابطال نمود.

 


 


 

 • ناشناس

  با سلام الان من نفهمیدم میشه بدون کارت پایانبیمه بیکاری گرفت یا نه

 • حمید سلیمی فر

  با سلام
  میشه دقیق بگید بدون کارت پایان خدمت میشه بیمه بیکاری گرفت یا نه؟؟
  ممنون میشم جواب بدید زودتر

 • Sina

  سلام میشه بدون پایان خدمت بیمه بیکاری گرفت کن صاحب 2 فرزند میباشم

 • فرزاد

  میشه بدون کارت پایان خدمت بیمه گرفت جواب

 • مرتضی کریمی

  میشه بدون پایان خدمت بیمه بیکاری گرفت اگه جواب بدین ممنون میشم

ارسال نظر

خدمات بیمه ای