شناسه خبر : 4503

عضوشورای عالی کاربا انتقاد از اینکه مبلغ سازمان برنامه و بودجه برای پرداخت بسته حمایتی کارگران ناکافی است گفت: دولت بسترهای شناسایی کارگران غیر رسمی رادارد، این کارگران بیشتر از کارگران رسمی نیازمند بسته حمایتی هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از تسنیم ،علی خدایی، عضوشورای عالی کار ، درباه بسته  مبلغ اختصاص یافته ای که برای این موضوع اختصاص یافته است برای پرداخت بسته حمایتی به کارگران اگر تقسیم بر مبلغ 200 هزار تومان کنیم، این رقم برای حدود 7.5 میلیون نفر پیش بینی شده است. بنابر این اگر بیمه شدگان تأمین اجتماعی را شاغل و بازنشسته را در نظر بگیرید مشاهده می کنید،11.5 میلیون نفر بیمه شده داریم و از طرفی 3.5 میلیون نفر هم بازنشسته داریم که از این حدود 15 میلیون نفر می توان گفت که تنها 7.5  میلیون نفر مشمول بسته حمایتی می شوند.

وی ادامه داد: آمار تأمین اجتماعی نشان می دهد که بیش از90درصد آمار مشمول تأمین اجتماعی درآمدی کمتر از 3میلیون تومان دارند. این رقم برای تمام کارگران رسمی بیمه شده کفایت نمی کند .تعجب می کنم که سازمان برنامه و بودجه چطور این را تشخیص داده است که رقم بسته حمایتی کارگران این مبلغ را واریز کرده است.

عضو شورای عالی کار افزود: بانک های اطلاعاتی متعددی برای شناسایی این افراد در اختیار دولت است. قطعاً نیاز آنها به بسته سبد حمایتی به مراتب بیشتر از سایر کارگران است. اما کندی عجیب و غریبی در روند کار دولت در پرداخت بسته حمایتی دیده می شود. قرار بود 5بسته قبل از پایان سال واریز شود، اما مشاهده می کنیم که هنوزبسته اول به صورت کامل واریز نشده است.

خدایی بیان کرد: به عنوان عضو شورای عالی کار به دنبال این بسته حمایتی نیستم بلکه افزایش قدرت خرید و دستمزد مطالبه اصلی ما است. اما به عنوان فعال کارگری معتقد هستم عدالت در کل جامعه باید اجرا شود. راه های شناسایی کارگران در کارگاه های غیر رسمی قابل شناسایی است. یکی از این روش ها، پرداخت یارانه است. این دسته از افراد نیازمند حمایت دولت هستند. تبعیض مزدی این روزها بسیار زیاد است. عدم پرداخت بسته حمایتی به کارگرانی که بیمه نیستند یکی از تبعیض های مزدی است. ممکن است این تبعیض ها تبعات خوبی نداشته باشد.

 


 

  • M

    باسلام چرا بسته حمایتی بیمه سلامت هارو پرداخت نکردن واقعا نیاز داریم

  • قاسم فرخی

    من واقعا نیاز به بسته حمایتی دارم و بیمه سلامتم و بدون هیچ درآمدی هم مستاجر هستم و هم دارای دو فرزند چرا این بسته حمایتی دولت فقط برای بیمه شدگان هست بیمه سلامت ها بیشتر نیاز دارن پس کی از ما حمایت می کنه

  • وحید

    ن بیمه دارم ن شغل مشکل اعصاب روان و سابقه بستری در بیمارستان هم دارم بخاطرش معاف شدم خدمت سربازی الان ن بسته حمایتی ن سبد کالا هیچ چیز بهم ندادن فقط سهام عدالت مو دادن سال ۹۶

ارسال نظر

خدمات بیمه ای