شناسه خبر : 19032

رئیس انجمن اسیب شناسی ایران

رئیس انجمن اسیب شناسی ایران: حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌تواند آسیب‌های زیادی به لحاظ اقتصادی، کمیت و کیفیت دستگاه‌ها و تجهیزات این مراکز وارد کند و اداره کردن آن‌ها کمرشکن خواهد بود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدرضا امینی فرد امروز در نشست خبری با خبرنگاران گفت: ۳ تا ۵ درصد اعتبارات حوزه درمان به آزمایشگاه‌ها تخصیص یافته و با این بودجه کم، بسیاری از آزمایشگاه‌ها با کیفیت بالا اداره می‌شوند و خدمات تشخیصی را برای درمان بیماری‌ها به مردم ارائه می‌دهند، هرقدر برای این مراکز سرمایه گذاری انجام شود، تشخیص‌ها نیز دقیق‌تر خواهد بود و بیماری‌ها نیز درمان می‌شوند. 
آقای امینی فرد ادامه داد: هم اکنون سهم پرداختی مردم از جیب مردم بالاست و اگر ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حذف شود، آزمایشگاه‌ها با هزینه بیشتری به مردم خدمات تشخیصی ارائه می‌دهند. با توجه به ناتوانی مردم در پرداخت هزینه این مراکز، خود درمانی شیوع پیدا خواهد کرد و وضعیت سلامت مردم به خطر می‌افتد. 
رئیس انجمن آسیب شناسی ایران تأکید کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه حوزه سلامت و اقتصاد درمان صرف دارو می‌شود و اگر تعرفه‌های آزمایشگاهی را واقعی کنیم، تشخیص‌ها نیز درست باشد، دارو نیز کمتر و منطقی تجویز خواهد شد. 
 
دبیر انجمن آسیب شناسی ایران نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه تعرفه ها‌ی خدمات سلامت افزایشی زیادی نداشته، با تعلق گرفتن ارز دولتی به این خدمات، هزینه‌های مراکز تشخیصی نیز کنترل می‌شد، حذف ارز دولتی و تبدیل به ارز نیمایی و آزاد می‌تواند باعث افزایش ارز و ناتوانی مراکز آزمایشگاهی در اداره و ارائه خدمات به بیماران شود و اکنون نیز در این زمینه نگرانی شدیدی ایجاد شده است. 
آقای مهران قهرمانی تصریح کرد: خدمات بهداشتی و درمانی نباید مرتبط با ارز باشد، اگر ارز دولتی حذف شود هزینه‌های آزمایشگاهی ۴ برابر افزایش می‌یابد و بیماران باید از جیب خود پول بیشتری را بپردازند و حتی این امر منجر به تعطیلی این مراکز نیز می‌شود. 
وی افزود: اکنون آزمایشگاه‌ها در فشار اقتصادی زیادی اداره می‌شود و رو به تعطیلی هستند، سازمان‌های بیمه گر توان پرداخت ارز آزاد را به این مراکز ندارند و این موضوع باعث می‌شود بسیاری از پزشکان و پاتولوژیست‌ها به فکر مهاجرت باشند و سیستم بهداشتی و درمانی مختل می‌شود. 
آقای قهرمانی تأکید کرد: این موضوع همچنین باعث می‌شود بیش از ۶ هزار مسؤول فنی آزمایشگاه‌ها و ۲۰ تا ۳۰ هزار کارمند شاغل در این مراکز بیکار شوند و مشکلات فراوانی ایجاد خواهد شد، از مسؤولان می‌خواهیم در این زمینه بیشتر بیاندیشند و نظرات انجمن‌های پزشکی را در تصمیم گیری‌ها جویا شوند. 
وی گفت: جامعه پزشکی کشور در فشار اقتصادی هستند و بیمه‌ها نیز چندان قدرتی برای حمایت ندارند و مردم نیز نمی‌توانند از جیب خود هزینه‌های درمانی را بپردازند. 
 
نایب رئیس انجمن آسیب شناسی ایران گفت: تصمیم گیری‌ها برای حوزه سلامت باید با مشورت و همفکری دست اندرکاران مربوطه باشد اگر قرار است ارز دولتی حذف شود باید به تبعات آن توجه کنیم و اینکه چه آسیب‌هایی به آزمایشگاه به عنوان اصلی‌ترین مراکز تشخیصی و درمانی وارد می‌شود. 
آقای فرید کرمی تصریح کرد: آزمایشگاه‌ها در چند سال اخیر با چالش‌های زیادی مواجه شدند و رو به ورشکستگی هستند.
ارسال نظر