شناسه خبر : 18989

مدیر عامل و موسس انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گفت: در شرایط کنونی، کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع ۱ نیازمند کمک دولت و سازمان‌های بیمه‌گر هستند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، هرمز کیخانزاده افزود: با وجود پیشرفت های بسیاری که در سال های اخیر در کل جهان در زمینه ابزارهای خودپایشی قند خون داشته ایم اما حتی دسترسی به نسل قبلی ابزارهای پایش قند خون که همان اندازه گیری با دستگاه های گلوکومتر است، برای همه افراد فراهم نیست.

وی اظهار داشت: به دلیل عدم پوشش بیمه ای این تجهیزات و افزایش هزینه های خانوار، تهیه تجهیزات اندازه گیری قند خون برای افراد دیابتی و خانواده هایشان بسیار سخت شده که این موضوع با حذف ارز ترجیحی و رشد قیمت ها مشکل دسترسی به تجهیزات تست قند خون را برای بسیاری از افراد دوچندان خواهد کرد.

کیخانزاده ادامه داد: طبق آمارهای موجود اکنون حدود ۱۵۰ هزار مبتلا به دیابت نوع ۱ در کشور داریم که عمده این افراد را کودکان و نوجوانان تشکیل می دهند و تنها راه درمان در این گروه تزریق مکرر انسولین حداقل(۳ بار در روز) است. به همین خاطر مدیریت دیابت نوع یک بسیار پیچیده تر از دیابت نوع دو خواهد بود و نیاز است تا این روزانه چندین مرتبه قند خود را اندازه گیری کنند و همزمان به طور منظم تزریق انسولین داشته باشند، همچنین آموزش خود مراقبتی و حمایت روانشناختی نیز از ضروریات مدیریت این بیماری است که باید جدی گرفته شود.

مدیر عامل انجمن دیابت گابریک با اشاره به شعار روز جهانی دیابت امسال و دو سال آینده با عنوان «لزوم دسترسی به امکانات مدیریت دیابت» تصریح کرد: شعار امسال که به طور مستقیم به ضرورت دسترسی افراد مبتلا به تجهیزات مدیریت دیابت اشاره دارد.

به گفته وی، لزوم دسترسی بیماران دیابتی به امکانات اندازه گیری روزانه قند خون که توسط فدراسیون بین المللی دیابت نیز مورد تاکید قرار گرفته و در ایران دستگاه های اندازه گیری قند خون با برندهای مختلفی عرضه می شود اما عدم پوشش بیمه ای در اکثر بیمه ها، هزینه فراوانی را به افراد دیابتی تحمیل کرده و به تبع مشکلات اقتصادی در خانواده ها منجر به کاهش توانایی تهیه تجهیزات تست قند خون شده است. شکی نیست این عدم دسترسی صدمات جبران ناپذیری را متوجه سلامت افراد دیابتی تحت درمان با انسولین به خصوص کودکان خواهد کرد.

وی افزود: مباحث مربوط به حفظ تناسب اندام و ورزش، آموزش افراد مبتلا به دیابت و رعایت رژیم غذایی مناسب در کنار تزریق منظم انسولین از دیگر موضوعات مورد توجه فدراسیون بین المللی دیابت در سال جاری بوده است که امیدواریم با اطلاع رسانی مناسب و تلاش و همکاری سازمان های متبوع به دستاوردهای مناسبی در این رابطه برسیم.

موسس انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک اظهار داشت: این انجمن از ۱۵ سال پیش فعالیت خود را با  مباحث اموزشی آغاز کرد و به مرور بحث های حمایتی، اموزش پزشکان، تحقیقات را نیز در دستور کار خود قرار داد. در این مسیر گابریک فعالیت های ویژه ای داشت که آموزش های ویژه برای کودکان، آموزش آنلاین برای شهرهای مختلف و حضور در مناطق محروم در حیطه ی اطلاع رسانی و آموزش دیابت از ان جمله است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای