شناسه خبر : 18301

نمایندگان مردم در خانه ملت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را موظف کردند هر سال از طریق سازمان سنجش نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام کند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۰ مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی ماده ۴ طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب وکار با ۱۶۵ رأی موافق، ۸ رأی مخالف و ۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰ نماینده حاضر در صحن با این طرح موافقت کردند.

براساس ماده ۴ اصلاح شده این طرح؛ ماده ۵ قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب ۱۳۵۴/۴/۲۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۵ - سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظف است هرسال از طریق سازمان سنجش آموزش کشور نسبت به برگزاری آزمون سردفتری و دفتریاری اقدام نماید. داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (۷۰%) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند به عنوان پذیرفته شده، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می‌شوند. هرگونه انتقال امتیاز موضوع این ماده از جمله انتقال امتیاز موضوع ماده ۶۹ این قانون منوط به قبولی انتقال گیرنده در آزمون مذکور است.

نمایندگان مجلس با ۱۵۳ رأی موافق، ۱۱ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن، تبصره این ماده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی ارجاع دادند.

براساس تبصره ماده ۴ ارجاع شده به کمیسیون؛ برای مشمولین بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (۱۴۰۰ -۱۳۹۶) مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی، نصاب مذکور در این ماده تا پایان دوره قانون مذکور حداقل شصت درصد (۶۰%) است.

با توجه به اینکه موارد مورد ابهام علاوه بر تبصره ماده ۴، در تبصره‌های ۲ مواد ۵ و ۶ نیز تکرار شده اند، این تبصره‌ها نیز به همراه تبصره ماده ۴ برای بررسی بیشتر به کمیسیون مذکور ارجاع داده شدند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای