شناسه خبر : 16724

اختصاصی چابک آنلاین؛

صنعت حمل و نقل هوایی همچون صنایع دیگر با ریسک‌های پیرامونی متفاوتی روبرو است که به دلیل گسترش هرچه بیشتر و کاربردهای استفاده از هواپیما در دنیا، پوشش بیمه‌ای تحت عنوان بیمه هواپیما هم از تنوع بالای برخوردار است

چابک آنلاین، زهرا نامداری، درحال حاضر در دنیا از انواع هواپیما برای موارد تفریحی و گردشگری، حمل‌ و نقل عمومی و تحقیقاتی استفاده می‌شود که داشتن  بیمه نامه  بدنه و حتی شخص ثالث برای این هواپیماها در تمام جهان اجباری است.

شرکت های بیمه‌ای در ایران هم پوشش‌های مورد نیاز بیمه‌گذاران‌ در مقابل خطرات‌ مربوط به‌ هواپیما مانند مالکیت‌، اداره‌، تعمیر و نگهداری و یا فروش‌ را ارائه‌ می‌دهد.

ساده تر اینکه بیمه‌گران، خدماتی همچون بیمه بدنه هواپیما، بیمه تمام خطر برروی زمین و در زمان پرواز، مسئولیت مدنی درمقابل اشخاص ثالث، مسئولیت مدنی نسبت به مسافران، بیمه خدمه، بیمه عدم النفع  را به صنعت هوایی عرضه می‌کنند. 

برخلاف تصور عموم مردم، بیشتر خسارت‌ها بر روی زمین به هواپیما وارد می‌شود، مانند خسارتی که توسط وسایل حمل نقل در فرودگاه‌ها به هواپیماها وارد می‌شود که سبب وارد آمدن آسیب به موتور، لوازم یدکی، شکست و خرابی قطعات هواپیما می‌شود.

در حال حاضر، 28 شرکت هواپیمایی درصنعت حمل و نقل هوایی کشور فعالیت دارند که این تعداد شرکت حدود 318 فروند هواپیما تا پایان سال 98 را دراختیار داشته‌اند.

 

photo_2021-07-15_11-43-58

هرچند که محمود شکرابی، عضوهیات مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران درگفت‌وگو با چابک آنلاین، تعداد هواپیمای فعال در ناوگان هوایی کشور در سال 99 را حدود 120  فروند هواپیما ذکر کرد و گفت که میانگین عمر مفید هواپیماهای کشور هم بین 24 تا 25 سال است.

درحال حاضر بیمه بدنه و شخص ثالث هواپیما در تمام جهان اجباری است.

ساده تر اینکه هیچ هواپیمایی بدون بیمه نمی تواند حتی یک ساعت پرواز کند و در ایران هم سازمان هواپیمایی کشوری بیمه نامه هواپیماها را رصد می‌کند.

بیمه هواپیما در کشور معمولا توسط شرکت بیمه ایران انجام می‌شود.

اما درعین حال مدتی است که تعدادی  از شرکت‌های بیمه ای خصوصی هم به عرصه صدور بیمه نامه هواپیما ورود کرده‌اند وآن را در سبد محصولات خود جای داده‌اند.

گزارش ها نشان می دهند که ضریب خسارت رشته بیمه هواپیما به دلیل تواتر کم و شدت بالا همواره با نوسان بسیاری روبرو است که در بررسی ضریب خسارت رشته بیمه هواپیما در سالهای اخیر این نوسان مشهود است.

photo_2021-07-14_12-23-09

میزان افزایش خسارت پرداختی رشته بیمه هواپیما در صورت‌های مالی سال 99 شرکت‌های بیمه‌ای هم مشهود است به‌طوریکه مبلغ خسارت پرداختی برخی از شرکت‌های بیمه‌ای در سال 99با افزایشی حدود 500 درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال 98 روبرو بوده‌اند.

به‌‌نظر می‌رسد خسارت‌های وارده به هواپیما پرهزینه و چشمگیر است که پیچیدگی تکنولوژی ساخت‌ و پیدایش‌ هواپیماهای جدید با ظرفیت‌های بیشتر برای حمل‌ مسافر، بار و سوخت‌، باعث افزایش مشکلات در این نوع از بیمه شده است.

یک عضو انجمن ارزیابان حرفه‌ای خسارت صنعت بیمه،درخصوص رشته بیمه‌ هواپیما، گفت: برخی از شرکت‌های بیمه‌ای در بعضی از سال‌ها دراین رشته ضریب خسارت پایین یعنی  حدود 10 درصد داشتند اما مشکلی که در بیمه هواپیما وجود دارد قانون اعداد بزرگ است.

"علیرضا بیات"، ادامه داد: تعداد ناوگان هواپیمایی در کشور بالا نیست و از طرف دیگر تعداد شرکت‌های بیمه‌ای که این هواپیماها را بیمه می‌کنند هم بالا نیست بنابراین قانون اعداد بزرگ درآن وجود ندارد و اگر یک سال خسارتی نباشد با اغماض می‌گذرد و اگر خسارتی رخ دهد شرکت بیمه چندبرابر پرتفوی را باید بپردازد.

وی، توضیح داد: صنعت هوایی دچار چالش‌هایی شده  و یکی از مشکلات بزرگ این صنعت نبود موتور است و حتی تعدادی از هواپیمای فعال یکی از شرکت‌های هواپیمایی کشور، به دلیل عدم تامین موتور در آشیانه نگهداری می‌شود.

بیات، اظهارداشت: بسیاری از خسارت‌های هواپیمایی به دلیل این است که اورهال موتورها به درستی انجام نشده و در منحنی احتمال و شدت، احتمال بروز خسارت در رشته هواپیما پایین است اما در صورت بروز شدت آن بسیار بالا خواهد بود، به همین دلیل اگر حادثه‌ای اتفاق افتد، حجم زیادی از خسارت باید پرداخت شود.

وی، تاکید کرد که بالندگی خوبی در صنعت ارزیابی خسارت و ریسک برای استفاده از کارشناسان حرفه‌ای درجه یک در کشور اتفاق افتاده و پس از یادگیری صنعت بیمه آنها را شناسایی خواهد کرد و بین یک تا سه سال دیگر بازخورد حضور این افراد توانمند را در صنعت بیمه خواهیم دید.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای