شناسه خبر : 15900

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: تا امروز ۳۰ هزار واحد از مجموع بیش از ۴۵ هزار واحد صنعتی (بیش از ۶۶.۷ درصد) حاضر در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور مورد ارزیابی بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست قرار گرفتند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایرنا، «همایون توفیقی» افزود: سازمان صنایع کوچک به عنوان یک سازمان توسعه‌ای مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی با واحدهای صنعتی فقط یک قرارداد دارد و با توجه به آن به تامین زیرساخت‌های لازم برای استقرار صنایع می‌پردازد.

به گفته این مقام مسوول، پس از استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی، اما سایر دستگاه‌های مسوول که در قانون وظایفی برای آنها تعریف شده، نقش کمرنگی ایفا می‌کنند.

وی بیان‌داشت: سازمان صنایع کوچک در راستای مسوولیت‌های اجتماعی خود طرح ممیزی H.S.C (بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست) واحدهای کوچک و متوسط مستقر در شهرک‌های صنعتی را در سال ۹۵ تعریف کرد.

توفیقی خاطرنشان‌کرد:‌ در همه استان‌ها کمیته سه‌جانبه‌ای متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، شبکه بهداشت و درمان و وزارت کار شکل گرفته تا با استفاده از اهرم‌ها و بازوهای قانونی آنها، در موضوع بازرسی کار عملکرد بهتری داشته باشند.

وی اظهار داشت: در این زمینه، وزارت کار از محدودیت نیروی انسانی و ناتوانی در پوشش همه نقاط کشور به این منظور خبر می‌دهد، در حالی که موضوع بازرسی کار بسیار مهم است و این افراد در حکم ضابطان قضایی دیده شده‌اند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح‌کرد: موضوع بازرسی کار در قانون به صراحت برعهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذاشته شده است و باید بازرسی‌های مداوم منجر به بهبود مستمر شود، درحالی که با وجود برخورداری از ابزارهای قانونی و قضایی مغفول مانده است.

توفیقی، خواستار کمک و مساعدت دستگاه‌های دارای ابزارهای بازدارنده برای موضوع عدم انطباق‌ها در شهرک‌های صنعتی شد و افزود:‌ سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نمی‌تواند فقط در قالب قراردادی که با بنگاه‌های کوچک و متوسط دارد، به این امور ورود کند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه‌کرد: در این راستا تا امروز ۳۰ هزار واحد از مجموع بیش از ۴۵ هزار واحد صنعتی حاضر در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور ممیزی شدند و از جمله شرکت «مولدان صنایع شیمی» مستقر در شهرک صنعتی «شکوهیه» قم نیز مورد ممیزی قرار گرفت و همه نواقص این واحد ابلاغ شده بود.

اشاره توفیقی به آتش‌ سوزی بامداد روز سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت‌ امسال در محل شرکت «مولدان صنایع شیمی» واقع در شهرک صنعتی شکوهیه قم است که در اثر آن دود عظیمی آسمان منطقه را فرا گرفت و آتش حتی تا کنار جاده اصلی نیز آمد. در اثر این حریق گسترده ۲ دستگاه خودروی آتش‌ نشانی و ۱۰ دستگاه خودروی شخصی کاملاً دچار حریق شد، همچنین ۲ تن از پرسنل آتش نشانی و چهار تن از پرسنل کارخانه دچار مصدومیت شدند.

وی ادامه‌داد: طی ممیزی انجام شده، در مجموع ۱۹ ایراد و اشکال به این واحد صنعتی وارد و در تاریخ ۲۳ دی‌ سال ۱۳۹۸ به آن ابلاغ شد، اما تا پیش از بروز آتش‌ سوزی، مسوولان شرکت فقط ۲ مورد آن را رفع کرده بودند.

مدیر ایمنی، بهداشت، محیط زیست و انرژی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران یادآور شد: از جمله این ایرادها، رعایت نشدن استاندارد مخازن و فاصله لوازم از یکدیگر بود که ماده به شدت اشتعال‌زای «انیدرید فتالیک» مورد استفاده در تولید PVC در آن‌ها نگهداری می‌شد و در آن روز، حادثه یاد شده را رقم زد.

توفیقی خاطرنشان کرد: رعایت حرائم آتش نشانی بین واحدها بسیار حائز اهمیت و در زمان حریق راهگشای عملیات اطفاء است که پس از صدور گواهی پایان کار در بعضی موارد توسط واحدهای صنعتی اشغال و علاوه بر ایجاد چالش در اطفاء واحد حادثه دیده، امکان سرایت به واحدهای مجاور را نیز افزایش می‌دهد.

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای