شناسه خبر : 30624

تعداد گاو و گوساله پروار شده کشور ۲۲ درصد کاهش یافت

تعداد گاو و گوساله پروار شده کشور ۲۲ درصد کاهش یافت

تعداد گوساله متولد شده و تعداد دام پروار شده در فصل پاییز سال‌جاری به‌ترتیب ۲۸۵ هزار رأس و ۴۳۹ هزار رأس برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب ۰.۳ درصد و ۲۱.۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایلنا، اطلاعات حاصل از آمارگیری اندازه‌گیری تعداد و تولیدات فصلی دام سنگین (گاو و گوساله) در فصل پاییز 1401 نشان می‌دهد تعداد گاو و گوساله پروار شده در پاییز سال‌جاری 439 هزار رأس بوده است که نسبت به پاییز سال گذشته 21.9 درصد کاهش یافته است.

اطلاعات حاصل از این طرح نشان می‌دهد که تعداد گاو و گوساله موجود در دامداری‌های کشور 5.3 میلیون رأس (شامل 1.4 میلیون رأس دام اصیل، 2.2 میلیون رأس دام آمیخته و 1.7 میلیون رأس دام بومی) می‌باشد که نسبت به پاییز سال قبل 4.6 درصد کاهش داشته است.

بررسی اطلاعات در سری زمانی نشان می‌دهد که جمعیت گاو و گوساله اصیل (که در گاوداری‌های صنعتی نگهداری می‌شود) در حال افزایش و جمعیت گاوها و گوساله‌های آمیخته و بومی (که در دامداری‌های غیرصنعتی یا به‌صورت سنتی نگهداری می‌شوند) به‌تدریج در حال کم شدن است.

تعداد گوساله متولد شده و تعداد دام پروار شده در فصل پاییز سال‌جاری به‌ترتیب 285 هزار رأس و  439 هزار رأس برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب 0.3 درصد و 21.9 درصد کاهش یافته است.

در این فصل نزدیک به 1.8میلیون تن شیر گاو در دامداری‌های کشور تولید شد که نسبت به فصل پاییز سال قبل 4.6 درصد افزایش یافته است.

 

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای