شناسه خبر : 7255

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزان، عشایر و روستاییان گفت: تاکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از عشایر و روستائیان بیمه شده‌اند و امسال هم ۲۵۰ هزارنفر از روستائیان و عشایر بیمه می‌شوند.

به گزارش چابک آنلاین به نقل مهر، اسدالله رازانی در حاشیه سفر به قزوین برای بررسی وضعیت بیمه روستاییان و عشایر استان اظهارداشت: صندوق بیمه روستاییان و عشایر کار تامین آتیه و بیمه بازنشستگی، از کار افتادگی و پرداخت مستمری ناشی از فوت روستاییان و عشایر را مطابق نظام جامع تامین اجتماعی بر عهده دارد.

وی افزود: این صندوق از سطوح درآمدی که هر سال تامین می شود حدود یک سوم از حق بیمه را روستاییان می پردازد و دو سوم را دولت تامین می کند.

۱۸۰۰ کارگزاری بیمه در کشور فعال شده است

رازانی تصریح کرد: کار جلب و جذب روستائیان و دعوت از آنها توسط کارگزاری ها انجام می شود و ۱۸۰۰ کارگزاری فعال در کشور داریم که ۲۵ کارگزاری در استان قزوین راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: هر میزان که حق بیمه سهم بیمه گزار روستایی تعیین می شود حدود ۵ درصد به کارگزار داده می شود اما این میزان بسیار ناچیز است و کافی نیست و ما باید مقداری کمک کنیم تا فعالیت کارگزاری ها توجیه پذیر باشد.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه عشایر، روستائیان و کشاورزان کشور یادآورشد: امسال هیئت امنای صندوق تصویب کرد تا تسهیلاتی برای تجهیز کارگزاری ها پرداخت شود و حمایت های دیگری در چارچوب بودجه صندوق صورت گیرد تا حق الزحمه ها بهتر شود و از محل حق بیمه مقداری کمک می کنیم تا کارگزاری ها تقویت شود.

۶ ملیون خانوار روستایی در کشور شناسایی شده است

رازانی افزود: بر اساس سرشماری سال ۹۵ در حال حاضر حدود ۶ میلیون خانوار در روستاها زندگی می کنند و سرپرستان آنها جامعه هدف صندوق است که البته بخشی از آنها از پوشش خارج هستند زیرا یا تحت پوشش سایر بیمه ها هستند و از خدمات بیمه تامین اجتماعی و نهادهای لشکری و نظامی استفاده می کنند یا به صورت موقت با ما ارتباط داشته اند.

وی گفت: جمعیت سرپرست خانوار در آخرین سرشماری بالغ بر ۳ میلیون نفر است که از این تعداد حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بیمه شده فعال هستند.

۶۵۰ هزار بیمه شده به صورت موقت تحت پوشش بودند

رازانی اضافه کرد: در حال حاضر ۶۵۰ هزار نفر هم هستند که یک بار نزد صندوق بیمه شده اند ولی در سال بعد با ما قطع رابطه کرده اند و زیر پوشش سایر بیمه ها قرار گرفته اند.

وی اظهارداشت: افرادی که به صورت مستمر با ما رابطه دارند حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند که دو میلیون نفر باقی مانده اند که باید بیمه شوند.

رازانی افزود: ما یک سوم راه را رفته ایم و دو سوم باقی مانده است که با کمک کشاورزان، روستاییان و عشایر باید طی شود.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه عشایر، روستاییان و کشاورزان در خصوص سقف سنی بیمه شدگان و بیمه تکمیلی یادآورشد: سقف سنی و بیمه تکمیلی از مسائل این حوزه به شمار می رود  چون موضوع سنگین و پیچیده است فعلا آن را مورد توجه قرار نداده ایم هرچند در آیین نامه و ضوابط صندوق این موضوع پیش بینی شده که با گرفتن فرانشیز بتوانیم روستاییان را بیمه درمان کنیم اما فعلا شرایط برای این کار فراهم نیست و صلاح ندیدیم این کار صورت گیرد چون مسائل زیادی دارد و شاید ما را از محور اصلی باز دارد اما وزارت بهداشت بیمه تکمیلی را پیگیری می کند.

وی بیان کرد: محدودیت سنی را مجلس و دولت تعیین کردند چون این مقدار بودجه کشور و تامین منابع جوابگوی بیش از این را ندارد اگر بی دقتی کنیم و بی محابا بخواهیم همه سنین و افراد را تحت پوشش قرار دهیم با چالش های جدی دیگری روبرو خواهیم شد.

اصلاح طرح پارامتریک در دستور کار است

رازانی در مورد اصلاح طرح پارامتریک هم گفت: الان در یک کارگروه بیمه ای این موضوع در حال بررسی است و در حال حاضر از سطوح درامدی حدود ۵ درصد از روستاییان دریافت می شود و حدود ۱۰ درصد را دولت تامین می کند و با اصلاح طرح پارامتریک باید سهم روستایی به ۷ درصد و سهم دولت تا ۱۴ درصد افزایش یابد که این کار در حال بررسی است که تعهد دولت را تا ۴۰ درصد بالا می برد و اگر دولت بپذیرد اجرا می شود.

سال قبل ۱۵۰ هزار روستایی و عشایر بیمه شدند

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه عشایر، روستاییان و کشاورزان تصریح کرد: سال قبل ۱۵۰ هزار نفر به افراد بیمه شده اضافه شد و امسال هم ۲۵۰ هزار نفر به افراد تحت پوشش صندوق افزوده خواهد شد تا از خدمات بیمه ای استفاده کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای