شناسه خبر : 6698

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با تصویب لایحه حمایت قضایی و بیمه‌ای از این پس ماموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله منابع‌طبیعی و محیط زیست همچون جنگلبانان و محیط‌بانان مورد حمایت قانونی دولت قرار می گیرند.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایرنا، «خلیل آقایی» افزود: لایحه حمایت قضایی و بیمه‌ای مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله منابع‌طبیعی و محیط زیست موسوم به لایحه حمایت از جنگلبانان و محیط‌بانان امروز در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که گام بلندی در حفظ عرصه های منابع طبیعی است.

وی اظهارداشت: با تصویب این لایحه جنگلبانان و محیطبانان همانند نیروهای مسلح از حمایت های قانونی قضایی و بیمه ای (شامل پرداخت دیه و جبران خسارت) برخوردار می شوند.

آقایی تصریح کرد: پیش از این محیطبانان و جنگلبانان نیز همانند نیروهای مسلح با خود سلاح حمل می کردند اما در صورت درگیری مشابه نیروهای مسلح از حمایت های قانونی برخوردار نمی شدند به طور مثال در درگیری بین جنگلبانان و متخلفان، اگر زمین خوار یا قاچاقچی مصدوم یا کشته می شد تمام هزینه های دیه باید توسط ماموران ما پرداخت می شد اما اکنون طبق قانون دیه و جبران خسارت توسط دستگاه های اجرایی پرداخت می شود.

وی یاداورشد: در گذشته محیطبانان و جنگلبانان به دلیل نبود حمایت قانونی از برخورد قاطع با متخلفان خودداری می کردند، زیرا در صورت بروز حادثه همانند دعوای خیابانی با آنها برخورد می شد، در حالی که آنها در حال انجام ماموریت سازمانی بودند.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری افزود: در بحث آتش سوزی و اطفاء حریق ما دچار مشکل چند جانبه بودیم زیرا مامورین رسمی، قراردادی سازمان منابع طبیعی و دیگر دستگاهها، همکاران طبیعت، محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی اگر دچار نقص عضو یا شهادت می شدند ما برای درمان و جبران خسارت وارده نمی توانستیم هزینه ای پرداخت کنیم.

ریس سازمان جنگل ها مراتع وآبخیزذاری کشور اضافه کرد: در بند دیگری از این لایحه قانونی این هزینه ها باید توسط سازمان برنامه و بودجه هر ساله در بودجه سالانه سازمان جنگل‌ها پیش بینی شود.

آقایی اظهار داشت: طبق آیین نامه اجرایی بند ب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه مصوب شد با شناسایی افراد توانمند پروژه های را در دهستان، شهرستان، بخش و روستاها با مشارکت مردمی اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: اکنون این مصوبه به استان‌ها ابلاغ شده است که تعاونی ها و گروه‌های مردمی که پیش از این تشکیل شده یا قرار است تشکیل شود طلاحیت بندی و رتبه بندی کنیم زیرا این همکاری بین محیطبانان و جنگلبانان و مشارکت مردمی در حراست از منابع طبیعی نقش بسزایی داشته باشد.
به گفته وی سازمان جنگل‌ها دارای ۳۰۰ هزار نفر همیار طبیعت ،۴ تا ۵ هزار نفر نیروهای یگان حفاظت و بیش از ۱۰ هزار نفر نیروهای رسمی، قراردادی و پیمانی است.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای