شناسه خبر : 6295

مدیرعامل صندوق بازنشستگی: بهبود معیشت بازنشستگان را با افزایش کارآمدی شرکت‌های تابعه و افزایش همسان‌سازی پیگیری می‌کنیم.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از صدا و سیما، سید میعاد صالحی در نشست با برخی از روسای کانون‌های بازنشستگی آموزش و پرورش با بیان اینکه تصمیماتی که در صندوق بازنشستگی کشوری گرفته می‌شود بر زندگی حال و آینده حدود هفت تا هشت میلیون نفر به طور مستقیم اثرگذار است، افزود: اگر ما بخواهیم امروز امضایی بکنیم یا نکنیم و حرکتی را انجام بدهیم یا ندهیم، باید حواسمان باشد که با هفت تا هشت میلیون نفر در تعامل هستیم و باید هم در این دنیا و هم آن دنیا پاسخ بدهیم.
وی گفت: مردم از کلی گویی مسئولان خسته هستند و ما هم از کلی گویی خسته هستیم. مردم منتظر عمل ما هستند و نه شعار‌های ما.
صالحی گفت: خودم فرزند بازنشسته هستم و در خانواده بازنشسته بزرگ شده ام و مشکلات و دغدغه‌های بازنشستگان را درک می‌کنم. مثلا وقتی بازنشستگان عزیز از خدمات بیمه آتیه سازان حافظ انتقاد می‌کنند، کاملا درک می‌کنم البته ممکن هست ایراد از بیمه آتیه سازان نباشد و ایراد از قرارداد باشد.
صالحی درباره همسان‌سازی که در جلسه مورد سوال چند نفر از حاضران بود توضیح داد: کل عدد مصوب در مجلس محترم برای همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ۵ هزار میلیارد تومان است.
وی افزود: ۶۵ درصد این رقم به بازنشستگان کشوری و ۳۵ درصد به بازنشستگان لشکری تعلق می‌گیرد. بنابر این سهم بازنشستگان کشوری ۳۲۵۰ میلیارد تومان خواهد بود.
او ادامه داد: به این ترتیب متوسط عدد افزایش همسان سازی برای بازنشستگان بین صفر تا ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود.
وی گفت: قبول داریم که ۱۰۰ هزار یا ۲۰۰ هزار تومان، اندک است و اثر چندانی در زندگی بازنشستگان ندارد، اما ما تابع مصوبات مجلس و دولت هستیم.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: آنچه که ما توانستیم انجام دهیم این بود که طبق گزارش‌ها، اولین ارگان در کشور بودیم که همسان سازی را اعمال کرده و حقوق اردیبهشت را به همراه معوقات فروردین بر اساس احکام ۹۸ در ۲۵ اردیبهشت پرداخت کردیم.
وی ادامه داد: اگر قرار باشد رشد معناداری در حقوق بازنشستگان دیده شود، دولت و مجلس محترم باید به جای ۵ هزار میلیارد تومان، رقمی حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان را برای بحث همسان سازی تصویب نمایند.
صالحی همچنین گفت: پیشنهادی را جهت تامین منابع لازم برای افزایش عدد همسان‌سازی و اثربخشی محسوس آن ارائه کرده ام. در حال کار روی جزییات این پیشنهاد هستیم و در موقع مقتضی اخبار مربوطه را خدمت بازنشستگان عزیز ارائه خواهم کرد.
صالحی در بخش بعدی سخنانش ضمن توضیح درباره مسائل اقتصادی صندوق بازنشستگی، از کانون‌های بازنشستگی خواست هماهنگونه که پیگیر مسائلی همچون همسان سازی یا بیمه و حقوق ماهانه بازنشستگان هستند، نورافکن‌های خودشان را بر روی بحث‌های اقتصادی صندوق، انتصابات در شرکتها، حقوق و مزایای دریافتی مدیران، عدد و رقم قرارداد‌ها و ... انداخته و شفافیت را از صندوق بازنشستگی مطالبه کنند.
وی افزود: من خجالت می‌کشم وقتی می‌بینم که متوسط حقوق ما در اسفندماه حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، اما مدیری در فلان شرکت تابعه صندوق، ۳۵ یا ۴۰ میلیون در ماه مستقیم و غیرمستقیم حقوق و مزایا گرفته است آن هم در شرایطی که عملکرد مالی ضعیفی داشته است.
صالحی افزود: اگر بازنشستگان و کانون‌ها در این سال‌ها حساسیت و پیگیری لازم را درباره مسائل اقتصادی صندوق و شرکت‌های تابعه انجام داده بودند، شاید امروز شاهد این حجم از فساد، ویژه خواری، باندبازی و در یک کلمه تضییع سرمایه‌های بازنشستگان نبودیم.
وی ادامه داد: پیگیری و حساسیت کانون‌ها روی مسائل اقتصادی صندوق بازنشستگی می‌تواند باعث صرفه جویی و آزاد شدن منابع کلانی جهت بهبود معیشت بازنشستگان عزیز شود.
صالحی گفت: از شما عزیزان که روسای بخشی از کانون‌ها هستید سوال دارم که چرا بعد از ۴۰ سال هنوز حقوق دریافتی مدیران هلدینگ‌ها یا مدرک و دانشگاه محل تحصیل آن‌ها را هیچ کس نمی‌داند و چرا این شفاف سازی که حق طبیعی آحاد جامعه بویژه بازنشستگان است، تاکنون رخ نداده است.
وی ادامه داد:، چون سیستم به عدم شفافیت و عدم پاسخگویی عادت کرده است، حال که ما می‌خواهیم مسائل را شفاف کنیم، از همه جا به ما و به آقای وزیر فشار می‌آورند و مانع می‌شوند. البته ما به حول و قوه الهی و توسل به ائمه اطهار (ع) حتما این کار را انجام خواهیم داد.
مدیر عامل صندوق بازنشستگی افزود: بنده فارغ التحصیل دکترا از دانشگاه شریف، از اولین اعضای بنیاد ملی نخبگان و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت هستم. حدود ۱۳ سال قبل، کارآفرین برتر و ۱۲ سال قبل، رتبه اول جشنواره خوارزمی شدم. بنگاه‌داری کرده ام و با زیر و بم آن آشنا هستم؛ بنابراین چیزی برای پنهان کردن نداریم که بخواهیم بترسیم. از آقای شریعتمداری هم تشکر می‌کنم که شجاعت به خرج داد و خط شکنی کرد و به ما و جوانان نسل ما اجازه داد که در چنین موقعیت‌ها و جایگاه‌های مهمی، خدمتگزاری کنیم.
مدیرعامل صندوق بازنشستگی درباره وام ازدواج فرزندان بازنشستگان گفت: ما منابع لازم جهت تخصیص ۱۰۰۰ وام ۲۰ میلیون تومانی برای ازدواج فرزندان بازنشستگان را از محل اندکی صرفه جویی در هزینه‌های جاری صندوق تامین کردیم.
وی افزود: با یاری خدا و کمک شما، ان شاء الله بتوانیم بیشتر صرفه جویی و دور دوم وام ۲۰ میلیونی را ازدواج را هم پرداخت کنیم. البته من اهل وعده دادن نیستم. هر کاری را که توانستیم عمل کنیم به بازنشستگان عزیز اطلاع می‌دهیم.
صالحی در پایان افزود: جلسات با کانون‌ها را ان شاء الله ادامه خواهیم داد.
شایان ذکر است در ابتدای این نشست، تعدادی از روسای کانون‌های بازنشستگی آموزش و پرورش از جمله آقای صافی رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.
صافی گفت: همه حرف ما این است که ما دو مساله خیلی بزرگ داریم. یکی حقوق‌ها و یکی هم مساله بیمه. وی افزود: افزایش حقوق باید توسط نمایندگان محترم مجلس انجام شود، اما قبل از آن، دولت باید رقم پیشنهادی اش را بالا ببرد.
صافی در ادامه خطاب به مدیرعامل صندوق بازنشستگی گفت: ما در خدمت شما هستیم و شما هم معلوم است که دنبال این موضوع هستید که چگونه می‌توان مراجع تامین منابع مالی را افزایش داد؛ بنابراین همکاری ما با شما میتواند خیلی اثرگذار باشد.
وی افزود: از طرف همه دوستان حاضر در جلسه اعلام میکنم که ما حاضریم در هر جایی که شما بفرمایید در خدمتتان باشیم تا یک وحدت کلی در کل بازنشستگان کشوری وجود داشته باشد و به نیاز‌های واقعی بازنشستگان پاسخ دهیم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای