شناسه خبر : 6084

مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌ای معاونت پرستاری جزئیات طرح ارائه خدمات پرستاری در منزل را اعلام کرد.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از فارس، احمد نجاتیان، مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌ای معاونت پرستاری وزارت بهداشت، با اشاره به روز جهانی پرستار، اظهار داشت: بخش پرستاران برای سلامت جامعه و دسترسی همگان به خدمات سلامت برجسته است؛ ضمن اینکه بار بیماری‌ها نسبت به گذشته تغییر کرده و باید روش برخورد ما برای ارتقا و حفظ سلامت مردم متفاوت از گذشته باشد. 

وی افزود: مراقبت‌های پرستاری در منزل را چند سالی است در دستور کار داریم و توسعه خوبی پیدا کرده و پوشش بیمه‌ای آن به صورت پایلوت انجام می‌شود. 

مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌ای معاونت پرستاری درباره «وضعیت حقوقی پرستاران»، یادآور شد: حقوق پرستاران در بخش دولتی معادل کارمندان دولت است به اضافه کارانه و اضافه‌کار؛ البته در حوزه کارانه مقداری عقب‌افتادگی وجود دارد که بخشی از آن پرداخت شده و بخشی باقی مانده است. 

مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌ای معاونت پرستاری درباره «تعرفه خدمات پرستاری در منازل»، خاطرنشان کرد: در حوزه «هوم‌کر» یا مراقبت در منزل اکنون بیمه سلامت ایران خدمات پرستاری در منزل را پوشش داده است؛ البته برای 3-2 بیماری است و دارای طیف گسترده خدمات است که انجام می‌شود، اما در بخش بیمارستانی هنوز اتفاقی نیفتاده است و در خواست‌ها در این خصوص در شورای عالی بیمه است. 

نجاتیان متذکر شد: فعلا 6 استان و چند بیمارستان آن در خصوص خدمات پرستاری در منزل انتخاب شده اند و مراکز معتبری که خدمات پرستاری در منزل را ارئه می‌دهند انتخاب شده و با بیمه قرار داد بسته‌اند و بیماران دچار نارسایی مزمن قلبی و بیماران آی‌سی‌یو تحت این خدمات قرار می‌گیرند. 

 وی با اشاره به جزئیات دریافت خدمات پرستاری در منزل، تصریح کرد: بیماران زمانی که از لحاظ جسمی به شرایط پایدار رسیدند براساس نظر پزشک معالج و رضایت خانواده بیمار طبق قراردادی به یک واحد مراقبت در خانه  معرفی می‌‌شوند و پرستاران زبده و متخصص در منزل از بیماران یاد شده مراقبت می‌کنند. بخشی از هزینه  قابل توجه آنها توسط بیمه پرداخت شده و بخش کوچکی را مردم پرداخت می‌کنند. 

مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌ای معاونت پرستاری افزود: امیدواریم این روش پرداخت کمکی به حل بسیاری از مشکلات مردم که بی‌دلیل در بیمارستان‌ها بستری هستند شده و بتوانند با کیفیت مناسب‌تری در محیط خانواده و در کنار آنها خدمات پرستاری تخصصی را دریافت کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای