شناسه خبر : 6009

سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: حقوق حداقل بگیران سازمان تامین اجتماعی با تمهیدات اندیشیده شده به حدود ٢میلیون تومان می رسد.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایرنا، محمد حسن زدا روز سه ‌شنبه در نشست خبری با خبرنگاران، افزود: امسال حقوق حداقل بگیران سازمان تامین اجتماعی 36،5 درصد افزایش می یابد که به طور میانگین هر مستمری بگیری که یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان گرفته است، مستمری اش به یک میلیون و 5٠٠ هزار تومان می رسد و با مزایای جانبی شامل حق همسر، حق اولاد، بن و حق مسکن این رقم به ٢ میلیون تومان می رسد.
وی افزود: افزایش حقوق مستمری بگیران به عنوان یک چالش است، چون دو گروه حداقل بگیران و سایر سطوح هستند که براساس ماده ١٠١ قانون تامین اجتماعی می بایست حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران حداقل بگیر از حداقل تعیین شده در سال کمتر نباشد که به همین منظور حقوق حداقل بگیران 36،5 درصد رشد حقوق را شاهد خواهند شد.
وی گفت: براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی برای سایر سطوح نیز که افزایش مستمری بازنشستگان به عهده سازمان تامین اجتماعی است، ملاک هرساله نرخ تورم بود اما امسال با همکاری و پیشنهاد کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، 13 درصد و 261 هزار تومان دارد. زدا ادامه داد: البته در 5 تا 6 سال گذشته مابه التفاوت حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان زودتر از ماه های تیر تا شهریور پرداخت نمی شد اما امسال به دلیل درک شرایط اقتصادی و وضعیت بازنشستگان، اقدامات اولیه را برای پرداخت این مابه التفاوت در اردیبهشت انجام داده ایم. وی اضافه کرد: به همین منظور برای اولین بار مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران از اردیبهشت ماه اعمال می شود و همراه با حقوق دو گروه حداقل بگیران و سایر سطوح، این مابه التفاوت پرداخت خواهد شد. البته برای مابه التفاوت فروردین ماه در صورتی که اعتبار مورد نیاز آن تامین شود همراه با حقوق اردیبهشت در غیر این صورت همراه با حقوق در خردادماه پرداخت می شود. سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: با این میزان افزایش حقوقی که برای مستمری بگیران و بازنشستگان در سال 98 اعمال می شود، هر ماه یک هزار و 400 میلیارد تومان و در طول سال 17 هزار میلیارد تومان به هزینه های سازمان تامین اجتماعی اضافه می شود. وی در مورد گروه هایی که کمتر از 30 سال یا به عبارتی حدود 10 سال یا بیشتر حق بیمه پرداخت کرده اند و از حق مستمری بازنشستگی کمتری برخوردار هستند، گفت: این افراد حقوقی متفاوت با افرادی دارند که 30 سال حق بیمه پرداخت کرده اند به عنوان مثال برای فردی که 10 سال حق بیمه پرداخت کرده و حدود 500 هزار تومان مستمری دریافت می کند، نیز 36،5 درصد به این میزان اضافه می شود. زدا افزود: ۲۰ هزار میلیارد تومان از بخش خصوصی می‌ خواهیم و از آنها دعوت می ‌کنیم که با استفاده از بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حسابان، بدهی خود را پرداخت کنند.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای