شناسه خبر : 5981

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: به دلیل خرده مالکی بودن اکثر اراضی در مازندران، بیمه محصولات کشاورزی با استقبال زیادی روبرو نبوده و کمتر از ۱۰ درصد اراضی زراعی و باغی مازندران بیمه هستند.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایسنا، حسین نگهدار با اشاره به خسارت‌های ناشی از سیل اخیر به اراضی کشاورزی مازندران اظهار کرد: بارش شدید باران و برف در مازندران، منجر به وقوع سیل در ۲۷ اسفند سال گذشته و ۱۲ فروردین سال جاری و خسارت ۵۹۲ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی مازندران شد.

وی با اشاره به میزان خسارت وارده به اراضی کشاورزی استان افزود: برآورد خسارت در اراضی زراعی استان ۱۲۴ میلیارد تومان و در اراضی باغی ۲۷۱ میلیارد تومان، واحدهای دام و طیور، زنبورداری و آبزی پروری ۶۹ میلیارد تومان، بخش آب و خاک و امور زیربنایی بیش از ۵ میلیارد تومان است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه ۷۲ هزار و ۶۱۸ هکتار از اراضی زراعی استان دچار آسیب و خسارت شده است، اظهار کرد: بیشترین خسارت به خزانه‌های برنج و اراضی کلزا و گندم بوده است، هرچند با هماهنگی کارشناسان مرکز خدمات دهستان‌ها و واحدهای تخصصی ستادی و شهرستانی و توصیه‌های به موقع و فنی، تأثیر ناشی از خسارت وارده بر نقصان محصول تا حدودی کاهش یافت.

نگهدار با اشاره به این نکته که به دلیل خرده مالکی بودن اکثر اراضی در مازندران، بیمه محصولات کشاورزی با استقبال زیادی روبرو نیست، بیان کرد: کمتر از ۱۰ درصد اراضی زراعی و باغی استان تحت پوشش بیمه بوده اند که تا امروز نزدیک به ۱۰ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان از خسارت‌ها پرداخت شده است.

وی با اشاره به تأمین نهاده‌های دامی مورد نیاز دامداران در مناطق سیل زده استان، بیان کرد: تاکنون ۶۰۰ تن سبوس و هزار تن جو بین دامداران خسارت دیده توزیع شده است.

این مسئول، یکی دیگر از اقدامات جهاد کشاورزی را تأمین و تهیه بذر شالی و تأمین ماشین آلات کشاورزی برشمرد و اظهار کرد: به منظور جلوگیری از افزایش قیمت شالی؛ ۵ تن بذر شالی از استان گیلان تهیه شد، همچنین با هماهنگی پیمانکاران ۴۴ دستگاه ماشین سنگین شامل بیل مکانیکی، بولدوزر، لودر، بیل بکهو و دستگاه گریدر جهت لایروبی رودخانه‌ها و جمع آوری گل و لای در اختیار روستاها قرار گرفت.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای