شناسه خبر : 5884

دبیر اجرایی خانه کارگر فارس با بیان اینکه حدود ۷۳هزار کارگاه کوچک، بزرگ و متوسط در استان فارس فعالیت می‌کنند، گفت: این در حالیست که بسیاری از کارگاه ها بیمه کارگران‌شان را پرداخت نمی کنند که این امر سبب بروز مشکلاتی برای کارفرما و کارگران می شود.

به گزارش چابک‌آنلاین به نقل از ایلنا، علی راستگو افزود: اگرچه بسیاری از کارفرمایان بر این باورند که با نپرداختن هزینه بیمه‌کارگران می توانند مبلغ آن را برای خود بردارند اما وقوع یک اتفاق باعث می‌شود که کارفرما با پرداخت خسارت 100 میلیونی مواجه شوند.

دبیر اجرایی خانه کارگر فارس در ادامه به وضعیت قرار داد میان کارفرمایان و کارگران اشاره کرد و گفت: اگرچه قرار داد سفید امضا هیچ کاربردی در شورای حل اختلاف ندارد در نتیجه در حال حاضر مقرر شده که کارفرمایان قرار داد سفید امضا با کارگران منعقد نکنند.

راستگو ادامه داد: شورای حل اختلاف تنها به پرینت بانک و رسیدهایی که کارفرما به حساب کارگران واریز کرده است استناد می کند.

وی ادامه داد: اگرچه در گذشته بسیاری از کارفرمایان در جهت تسویه حساب به زور از کارگران امضا می‌گرفتند اما در حال حاضر این اتفاق مطرح نیست.

وی با بیان اینکه وضعیت کارگران نیازمند یک ساماندهی جدی است، ادامه داد: با توجه به اینکه ساماندهی قرار داد موقت کارگران سال هاست که در مجلس شورای اسلامی مطرح می شود اما متاسفانه مجلس شورای اسلامی به صورت جدی و دقیق بر روی این موضوع کار نکرده است.

وی با بیان اینکه پافشاری بر روی میزان افزایش بیش از 36 و نیم درصد حقوق در سال جاری در صنعت سبب مشکلاتی مانند تعدیل نیرو در کارخانه ها و صنایع می شود، گفت: در چنین شرایطی نیاز است تا کارخانه داران و مدیران واحدهای تولیدی تمام تلاش و ذهن خود را بر روی بهره وری کالاها معطوف کنند چرا که اخراج نیروها و کارگران در هیچ زمان موفق نبوده است.

وی با بیان اینکه ورود کالای قاچاق نباید تاثیری بر روی تولید کارخانه های داخل کشور داشته باشد، افزود: بدون برنامه ریزی و انحصاری فعالیت کردن کارخانه ها و واحدهای تولیدی سبب شده که صنعت با مشکل مواجه شود.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای