شناسه خبر : 5833

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: طی ۱۰ سال گذشته ۳.۴ میلیارد دلار ضمانت نامه و بیمه نامه از سوی صندوق برای مشتریان در عراق صادر و ۱۱۳ میلیون دلار جهت جبران خسارت صادرکنندگان به آنها پرداخت شده است.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از ایبنا ، افروز بهرامی در نشست مشترک با دبیر کل  واعضای اتاق مشترک ایران وعراق افزود:با توجه به سهم ۲.۵ درصدی و کوچک ایران از حجم واردات هزار میلیارد دلاری کشورهای همسایه با در نظر گرفتن محدودیت های ناشی از تحریم ها ناگزیر به توسعه تجارت با ۱۵ کشور همسایه هستیم.

وی با اشاره به تاکید وزیر صنعت، معدن وتجارت به بررسی و ایجاد راه‌های توسعه صادرات به خصوص با کشورهای همسایه، اظهارداشت: یک‌هزار و۴۶۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه عراق پتانسیل قابل توجهی برای توسعه صادرات خواهد بود.

بهرامی گفت: با توجه به شرایط موجود یکی از اهداف صندوق راه‌اندازی دفتربرای تسهیل امور مشتریان و فعالان اقتصادی در عراق است و جلسات هم‌اندیشی صندوق و اتاق مشترک ایران وعراق می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران یادآور شد: هدف صندوق ضمانت حمایت از صادرکنندگان است و فرآیندهایی در این جهت از قبیل اعتبارسنجی و مدیریت ریسک تعریف شده که متناسب با فرآیندهای تعریف شده اقدامات لازم در راستای پوشش ریسک صادرکنندگان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ریسک تجارت در عراق بالا نیست، افزود: می توانیم با هم افزایی و حمایت صندوق ضمانت صادرات و ایجاد راه کارهای مناسب کمک حال فعالان اقتصادی در این کشور باشیم.

دبیرکل اتاق مشترک ایران وعراق با اشاره به اقدامات اتاق، اظهار  داشت: حمایت و توانمندسازی اعضاء، شبکه سازی، آموزش و نشست های ماهانه برای عراق شناسی در جهت مراودات اطلاعات و ارتباطات در جهت افزایش مشارکت و تسهیل امور وشناخت بهتر فعالان اقتصادی از عراق است.

حسینی با بیان اینکه برای رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق نیازمند زیرساخت‌ها هستیم، گفت:تامین روانی صادرکنندگان و دیپلماسی فعال تر دولتمردان با طرف های عراقی می‌تواند در جهت پیشرفت توسعه موثر باشد.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای