شناسه خبر : 5707

رئیس کنگره ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی با بیان مشکلات آزمایشگاهیان در کشور از بدهی یک ساله سازمان‌های بیمه‌گر به این مراکز انتقاد کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس ، محمد صاحب‌الزمانی رئیس دوازدهمین کنگره بین‌المللی و هفدهمین کنگره بین‌المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی در نشست خبری اظهار داشت: جامعه آزمایشگاهیان‌تشخیص طبی در کشور از مشکلاتی رنج می‌برند که عده‌ای به دلیل بی‌توجهی مسئولان و برخی نیز به دلیل تحریم‌ها و مشکلات واردات تجهیزات آزمایشگاهی است.

وی گفت: دستگاه دیپلماسی کشور در این زمینه کم‌کاری می‌کند و باید کشورهای دیگری که دارای تجهیزات آزمایشگاهی هستند جایگزین شوند.

صاحب‌الزمانی ادامه داد: اداره کل تجهیزات پزشکی باید از قبل از آغاز تحریم‌ها برای تهیه تجهیزات آزمایشگاهی برنامه‌ریزی می‌کرد که این کار انجام نشده است. با افزایش قیمت کیت‌ها و تورم موجود در کشور باید تعرفه‌های علوم آزمایشگاهی بر اساس تورم تعیین می‌شد، تعرفه‌های اعلام شده از سوی هیئت دولت کارشناسی نبوده و باید قیمت تمام شده خدمات آزمایشگاهی محاسبه می‌شد. 

رئیس این کنگره گفت: تعرفه‌های آزمایشگاه‌ها کارشناسی شده نیست و باید تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی واقعی تعیین شود.

صاحب‌الزمانی افزود: مطالبات آزمایشگاه‌ها توسط بیمه‌ها با یک سال تاخیر پرداخت می‌شود که این موضوع مشکلات زیادی را ایجاد کرده است، برای حل مشکلات به رئیس جمهور نامه نوشتیم اما متاسفانه دستور وی از سوی وزارت بهداشت اجرایی نمی‌شود.

وی تصریح کرد: کیفیت خدمات آزمایشگاهی با وجود تمام مشکلات کاهش پیدا نکرده است.

رئیس این کنگره تاکید کرد: آزمایشگاه‌ها نقش عظیمی در تشخیص و کنترل بیماری دارند و بدون آزمایشگاه تشخیص بیماری دشوار است، در بیماری واگیر و غیر واگیر بدون تشخیص آزمایشگاهی نمی‌توان به درمان آن اقدامی کرد. بر همین اساس هرساله یافته‌های جدید در این کنگره مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بتوانیم از تجربیات و دانش سایر کشورها استفاده کنیم و تجربیات خود را به آنها انتقال دهیم.

ارسال نظر

خدمات بیمه ای