شناسه خبر : 5501

رئیس هیات مدیره بیمه دانا گفت : به نظر می‌رسد آئین‌نامه توانگری مالی فعلی در شرایط حاضر و با توجه به تغییر متغیرهای تأثیرگذار برضرایب ریسک موسسات بیمه نیاز به مهندسی مجدد دارد .

به گزارش چابک آنلاین ، رضا جعفری گفت: با شکل‌گیری این صندوق و عرضه بیمه‌های زندگی برای پروژه‌های تعریف شده سرمایه‌گذاران می‌توان منابع مورد نیاز آن پروژه‌ها را تأمین و بدین طریق تأمین مالی بنگاه‌ها از بانک محوری به بیمه محوری تبدیل شود و بیمه شدگان را نیز علاوه بر پوشش بیمه‌های عمر در سود ناشی از اجرای پروژه ها مشارکت داد.

وی در جمع رئیس کل و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تقدیر از اقدامات و تلاش‌های نهاد ناظر، به ویژه پشتکار و تلاش‌های رئیس کل طی مدت حضورشان درصنعت بیمه به منظور توسعه فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ آن در جامعه و رفع بسیاری از مشکلات موسسات بیمه گفت : با توجه به وضعیت بازار بیمه در حال حاضر و با هدف تقویت  شاخص‌های عملکردی و رفع برخی مشکلات باقیمانده در این صنعت به نظر می‌رسد ارائه چند پیشنهاد و اجرایی شدن آن درسطح جامعه بتواند کمک شایانی به حل این مسائل در حوزه اجرایی نماید.

وی گفت: سرمایه موجود شرکت‌های بیمه نیاز به بازنگری دارد، زیرا به نظر می‌رسد سرمایه موجود فعلی که برابر مقررات نهاد ناظر و مصوبه هیات دولت تعیین شده، کفایت پوشش تمام ریسک‌های بیمه‌گری و سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها را نمی‌کند، لذا پیشنهاد می‌شود با الهام گرفتن از مبانی علمی و نظری، چارچوبی برای تعیین سرمایه بهینه هر یک از شرکت‌ها با توجه به ریسک‌هایی که پذیرفته اند، برنامه‌های استراتژیک و در نظر گرفتن انتظارات سهامداران تعریف شود .

جعفری، بازنگری در برخی از مقررات بیمه مرکزی و نهاد ناظر از جمله آئین نامه 60 را مورد تأکید قرار داد و افزود: محدودیت‌های آئین‌نامه فعلی مربوط به سرمایه‌گذاری‌ها موجب می‌شود شرکت‌های بیمه نتوانند از فرصتهای سود‌آوری سایر زمینه‌های سرمایه‌گذاری استفاده کنند و متحمل هزینه فرصت می‌شوند .

وی همچنین یکی از مشکلاتی را که در بازار بیمه در حال شکل‌گیری است، ظهور پدیده دامپینگ دانست و پیشنهاد کرد: نهاد ناظر با تعریف حداقل نرخ‌های لازم و نظارت بر حسن اجرای آن می‌تواند از ظهور این پدیده در این بازار پیشگیری کند .

رئیس هیات مدیره بیمه دانا در ادامه اظهار داشت: در صنعت بیمه کشور و در حوزه مدیریت مطالبات، آئین‌نامه شفافی وجود ندارد که تدوین و تصویب آئین‌نامه مورد اشاره راهکاری برای مدیریت مطالبات درصنعت و مانع از تورم مطالبات می‌باشد .

وی خواستار استقرار آنلاین سیستم اعتبار‌سنجی در صنعت بیمه شد و تأکید کرد: با توجه به مشکلات حاکم در صنعت بیمه و بدحسابی بعضی از بیمه‌گذاران پیشنهاد می‌شود سامانه سنهاب توسعه و امکان دسترسی آنلاین برای همه واحد های اجرایی اعم از شعب و شبکه فروش برای ارزیابی و  اعطای اعتبار به  مشتریان فراهم شود .

جعفری تاسیس آژانس‌های رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه در کشور را نیاز امروز بازار بیمه دانست و همچنین درخصوص شفاف سازی صورت‌های مالی در راستای ارتقاء سطح اعتماد  فعالان بازار و سهامداران پیشنهاد کرد گزارشگری مالی بر مبنای استاندارد بین المللی irfs بطور تدریجی و طی برنامه زمانبندی شده در صنعت بیمه نهادینه شود .

 

 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای