شناسه خبر : 5314

قانون حداکثرسازی استفاده از توان داخل با هدف حمایت از تولید ملی اخیرا در مجلس به تصویب رسید، اما ماده ۱۲ آن با افزایش اختیارات سلیقه‌ای مامورین تامین اجتماعی این طرح را به ضدخود تبدیل کرد.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر ، در حالی که قانون حداکثرسازی استفاده از توان داخل با هدف حمایت از تولید ملی، چندی پیش در مجلس به تصویب رسید، اما ماده ۱۲ این قانون با افزایش اختیارات سلیقه‌ای مامورین تامین اجتماعی جهت دریافت حق بیمه قرارداد از تولیدکنندگان و کارگران، ماهیت این طرح را به ضد خود تبدیل خواهد کرد.

یکی از مواد چالش برانگیز و مشکل ساز برای تولیدکنندگان داخل، ماده ۱۲ طرح حداکثر استفاده از توان داخل است که با افزایش اختیارات سلیقه‌ای مامورین تامین اجتماعی جهت دریافت حق بیمه قرارداد از تولیدکنندگان، ماهیت این طرح را به ضد خود تبدیل خواهد کرد.

حق بیمه قرارداد، شیوه اخذ حق‌بیمه کارگران بدون توجه به حقوق آن‌ها است. در این روش با اعمال نظر سلیقه‌ای کارشناسان تامین اجتماعی، کارفرما مجبور به پرداخت درصدی از مبلغ کل یک قرارداد است که به هیچ وجه نیز متناسب با حق‌بیمه قانونی کارگران نیست؛ این اتفاق موجب دریافت مبلغی مضاف بر حق‌بیمه واقعی کارگران شده که باعث نارضایتی بسیاری از صاحبان کسب‌وکار شده است.

مشکلات فقط به اینجا ختم نمی‌شود؛ در ازای پول اضافی دریافتی توسط تامین اجتماعی، خدمت جدیدی به کارگران تحت قرارداد ارائه نمی‌شود و کارگر جدیدی نیز بیمه نمی‌شود؛ پول اضافی از سفره کارگر برداشته می‌شود ولی برای این کارگران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه برای اشخاص دیگر استفاده می‌شود.

با وجود این، مجلس شورای اسلامی در اقدامی عجیب در تاریخ ۱۷ دی ماه این ماده را تصویب کرده و به شورای نگهبان فرستاد اما شورای نگهبان در هفته گذشته به دلیل اینکه در این شیوه به ازای مبلغ اضافی دریافتی خدمتی به بیمه‌ شدگان ارائه نمی‌شود ،این ماده را رد کرده است و برای اصلاح، آن را به مجلس شورای اسلامی بازگردانده است.

به نظر می رسد نمایندگان مجلس در طرحی که به نام تقویت تولید ملی است، نباید با اعمال این چنین موادی در طرح، تولید را بیش از پیش تضعیف کنند و حال که این ماده قرار نیست به تولید، کمکی کند و مشکلاتش را دوچندان می‎کند، بهتر است اصلا ماده‌ای در حمایت از تولید در موضوع حق‌بیمه قراردادها، مطرح نگردد.

 


 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای