شناسه خبر : 5035

مدیرکل حمایت از مشاغل وزارت کار :

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره وضعیت بیمه بیکاری نیز گفت: بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به دلیل بروز حوادث قوه قهریه و غیرمترقبه از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش‌سوزی و ...بیکار می‌شوند مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند بود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از فارس، کریم یاوری مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی ، نقش کارگران در پیروزی انقلاب را بی‌بدیل توصیف کرد وگفت: هم اکنون هم کارگران علیرغم مضایق مالی و دستمزدهای حداقلی با تمام توان در پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها دوشادوش کارفرمایان در رفع مشکلات بنگا‌ه‌ها اهتمام دارند.

این مقام مسئول در وزارت کار با اشاره به پیگیری‌های وزارت کار در این زمینه یادآور شد: برای صیانت از نیروی کار،‌ کارفرمایان، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و حفظ حیات بنگاه‌های اقتصادی و پایداری تولید و تثبیت اشتغال، رسیدگی و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار ضروری است.

به گفته وی کارفرمایان و کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که بخواهند هر گونه تغییر یا بازسازی خط تولید و جابجایی کارگاه و ماشین‌آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید صورت دهند کارگران آنان در طول مدت زمان تغییر اقتصادی تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اجرای طرح رونق تولید برای واحدهای صنعتی و معدنی کوچک و متوسط و همچنین بنگاه‌هایی که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و یا طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد، گفت: در سال 97 تاکنون 1820 میلیارد تومان از محل رونق تولید به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت شده است.

یاوری ادامه داد:‌مسائل مربوط به 1352 بنگاه اقتصادی مشکل‌دار را با جدیت رصد می‌کنیم و در جهت رفع مشکلات آنان برای پایداری تولید از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

وی پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران را در اولویت وظایف قانونی دست اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری برشمرد و افزود: در سال 1396 حدود 16 هزار نفر از مقرر بگیران بیمه بیکاری اشتغال مجدد پیدا کرده‌اند.

وی یادآور شد: سازمان آموزش فنی حرفه‌آی مکلف است آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و با مراکز آموزش جوار کارخانجات فراهم کند.

وی ادامه داد:‌هزینه‌های آموزش فنی وحرفه‌ای مقرری بگیران بیمه بیکاری از حساب بیمه بیکاری تامین و پرداخت می‌شود.

یاوری اعلام کرد:‌از سال گذشته 30 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری برای آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی شدند و در 9 ماه سال جاری 22هزار و 500 نفر دیگر به این مراکز برای مهارت آموزی، بازآموزی و تجدید مهارت معرفی شدند.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود 254 هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند ادامه داد: کارگران مجرد مشمول قانون بیمه بیکاری حداقل 6 ماه و حداکثر 36 ماه و کارگران متاهل و متکفل حداقل 12 ماه و حداکثر 50ماه نسبت به سابقه بیکاری و بیمه پردازی می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

وی توضیح داد: ایام مقرری بیمه بیکاری جزو سابقه بیمه‌ای قابل قبول برای ایام بازنشستگی کارگران محاسبه می‌شود.

وی همچنین گفت: برای تعادل بخشی به منابع و و مصارف بیمه بیکاری و افزایش پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری ،‌ کارگروه‌های مشترک بین ادارات کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی و همچنین شرکای اجتماعی شکل گرفته و موضوع را با جدیت پیگیری می‌کنند.

 


 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای