شناسه خبر : 5005

معاون درمان وزارت بهداشت، از پرستاران به عنوان ماندگارترین نیروهای بیمارستانی نام برد و گفت: پرداخت‌ها در نظام سلامت کشور اصلاح می شود.

به گزارش چابک آنلاین به نقل از مهر ، قاسم جان بابایی، در نشست شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه با هم اندیشی و همکاری می توان از این اوضاع سخت و اسفبار حوزه سلامت خارج شد، افزود: برای ادامه روند موجود می‌بایست حجم خدمات را کاسته و به بخش خصوصی واگذار نماییم  زیرا منابع دولت محدود است و این بی‌نظمی موجود در سیستم، مشکلات متعددی را بوجود می‌آورد .

وی ادامه داد: خدمات سرپایی گران بوده و هزینه بسیاری را از مردم دریافت می‌کند بنابراین خدمات القایی کمر حوزه سلامت و بیماران را خواهد شکست، زیرا به لحاظ ارائه خدمتی که در کشور وجود دارد و همچنین عدم وجود بستر لازم برای الکترونیک کردن باعث وجود مشکلات متعددی در حوزه سلامت شده است بنابراین برای گذر از این مشکلات می‌بایست فعالیت‌هایی را انجام داد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این که در وهله نخست می‌بایست سطح بندی خدمات صورت گیرد، افزود: سطح بند خدمات به معنای دسترسی بهتر، ارزانتر کردن و عادلانه تر کردن خدمات است و برای رسیدن به این سطح بندی نیاز است که این موارد رعایت شود.

وی با اشاره به این که همچنین یکی دیگر از فعالیت‌هایی که باید در اولویت قرار گیرد، الکترونیکی کردن خدمات است، اظهار داشت: تا کنون 600 گایدلاین و استاندارد خدمت آماده و ابلاغ شده است اما اجرایی نشده است . امیدواریم بتوانیم قطعات الکترونیک شدن را به هم وصل کنیم زیرا در سطح یک هنوز بسته‌های خدمتی دقیقی اعلام نشده است بنابراین می‌بایست استحقاق سنجی با کمک بیمه‌ها همراه با رعایت گایدلاین ها و استانداردها انجام شود. خوشبختانه این استحقاق سنجی در بیمارستان‌های دولتی در حال انجام است .

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مشکل جدی در نظام پرداخت کشور وجود دارد، تصریح کرد: نظام پرداخت در کشور ما بر اساس خدمت محور و خرید خدمت است. DRG به نوعی خرید خدمت محسوب می‌شود و بیمه‌ها می‌بایست خریدار این خدمات باشند بنابراین پایه اصلی DRG، بیمه‌ها هستند که از این طریق نظام پرداخت اصلاح خواهد شد.

 

 

 

 


 

ارسال نظر

خدمات بیمه ای